Schrony dla mieszkańców Raciborza

0

Choć nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie będziemy musieli w Raciborzu korzystać ze schronów, to warto wiedzieć, ile ich jest i gdzie są usytuowane.

Jak podaje Obrona Cywilna, w Raciborzu jest 17 schronów o numerach ewidencyjnych od 60=1 do S60=17, które stanowią własność komunalną i są administrowane przez Miejski Zarząd Budynków w Raciborzu. Zostały one wybudowane w latach 50-tych, a ich modernizacji dokonano na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Wszystkie posiadają konstrukcję murowaną, są budowlami jednokondygnacyjnymi, usytuowanymi pod budynkami mieszkalnymi, o łącznej ilości miejsc ochronnych dla 1372 osób.


Jak się okazuje, podstawowe parametry wytrzymałościowe przewidziane dla tego typu budowli są zachowane. Jednak czas zrobił swoje. Zaniechania z lat ubiegłych doprowadziły do nieodwracalnych zmian i znacznej dekapitalizacji zwłaszcza infrastruktury technicznej i wyposażenia. Efekt – utrata niektórych funkcji obronnych, zwłaszcza: hermetyzacji, czyli ochrony wnętrza schronu przed przenikaniem z zewnątrz skażeń, zakażeń oraz rozprzestrzeniania się stężeń substancji chemicznych i innych zanieczyszczeń powietrza pomiędzy strefami czystości wnętrz schronu,
filtrowentylacji, czyli sytemu wentylacji schronu wraz z urządzeniami filtrowentylacyjnymi umożliwiającymi oczyszczanie czerpanego z zewnątrz powietrza ze skażeń.


Tak naprawdę schrony w Raciborzu tylko częściowo spełniają funkcję ochronną. Żeby przywrócić je do całkowitej sprawności, potrzeba pieniędzy, a tych, niestety brakuje. Na dzień dzisiejszy w związku z tym, by nie pogarszać ich stanu. Z analiz wynika, że znacząca poprawa sprawności eksploatacyjnej wszystkich schronów wymaga nakładów finansowych w wysokości około 80 – 90 tyś. zł.


/MaH/


- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here