Co każda kobieta o nowotworach wiedzieć powinna?

0

Kolejną konferencję poświęconą profilaktyce chorób nowotworowych zorganizowało raciborskie Koło Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Tym razem spotkanie z onkologiem – ginekologiem, dr Andrzejem Wojcieszkiem z Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Gliwicach przeznaczone było dla kobiet, w różnym wieku.Ponad godzinny wykład poświęcony był różnym typom nowotworów występujących wśród kobiet. W Polsce, niestety wciąż najczęściej występuje rak piersi i nowotwory narządów rodnych. Choć świadomość zagrożenia rakiem jest coraz większa, to ciągle jeszcze, jak powiedział dr Wojcieszek, do lekarza zgłaszają się kobiety z bardzo zaawansowaną postacią nowotworu. W tej sytuacji najistotniejszą sprawą jest szeroko rozumiana profilaktyka. Żeby jednak skutecznie zapobiegać rozwojowi choroby, potrzebna jest konkretna wiedza, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, konieczna wizyta u lekarza. W przypadku kobiet ważna jest samokontrola, szczególnie piersi. Takie badanie, zdaniem lekarzy, najlepiej jest przeprowadzać raz w miesiącu, po miesiączce, podczas kąpieli.


Dr Wojcieszek zwrócił także uwagę na potrzebę przestrzegania zasad higieny intymnej. Wiadomo bowiem, że niektóre nowotwory narządów rodnych powstają na skutek zakażenia wirusowego. Istotna zatem w tej sytuacji jest liczba seksualnych partnerów. Spotkanie stało się także okazją do zaprezentowania najnowszych metod diagnostycznych w onkologii. Dla kobiet szczególnie ważne są USG, mammografia i cytologia. To ostatnie badanie jest nieskomplikowane, bezbolesne i bardzo tanie, a pozwala na uchwycenie chorobowych zmian na najwcześniejszym etapie.


Szybkie podjęcie specjalistycznego leczenia zawsze daje duże szanse na wyzdrowienie. Wśród osób, które przyszły na spotkanie z onkologiem znalazły się dziewczęta z raciborskich szkół ponadgimnazjalnych, panie działające w wielu stowarzyszeniach i te, które są po prostu zainteresowane problemem.


Za spotkanie serdecznie podziękował dr Marian Ciszek, prezes raciborskiego Koła Polskiego Komitetu Zwalczania Raka.


/MaH/

Fot. /SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here