Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

0

„Nie obronisz człowieka od bólu ciała, od bezdomności, od bezradności, ale osłonisz go od osamotnienia. Dlatego mimo wszystko zostań w pobliżu, nie opuść człowieka!”

1 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.


Ile trzeba mieć lat, aby być uznanym za seniora? Publikacje ONZ podają wiek 60 lat jako ten, od którego opisuje się daną osobę jako starszą. Jednak proces starzenia się przebiega u ludzi różnie, dlatego też suma przeżytych lat, czyli wiek kalendarzowy nie zawsze pokrywa się z wiekiem biologicznym. Dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że: „Człowiek jest tak długo młody, jak długo młodo się czuje”.

Szacuje się, że na świecie żyje około 605 mln ludzi po 60 roku życia. W Europie populacja ludzi starszych stanowi 20% ogółu (populacja Europy liczy sobie 874,6 milionów osób) i przewiduje się, że w 2025r wzrośnie do 29% .
Ocenia się że w 2025 Japonia i Szwajcaria będą najstarszymi państwami na świecie (>35% z ogólnej liczby mieszkańców kraju), a w kolejności za nimi będą postępować Włochy, Niemcy, Grecja i Hiszpania (>30%).
Najbardziej dramatyczne zmiany obserwuje się w grupie najstarszej powyżej 80 rż. W samej tylko Europie populacja ta wzrośnie z 21,4 mln w 2000r. do 35,7 mln.


Kraje europejskie generalnie są populacją starzejącą się. Co 7 osoba ma powyżej 65 lat i ten wskaźnik wzmacnia się, podczas gdy proporcja dzieci ulega zmniejszeniu. Proces starzenia jest najbardziej zaawansowany w krajach Europy Zachodniej.


Na długość i jakość życia w późniejszych latach ma styl życia, na który składają się m.in. regularne ćwiczenia fizyczne, prawidłowe odżywianie, umiarkowane spożycie alkoholu, niepalenie tytoniu, satysfakcjonująca praca lub inne zajęcie, pozytywne stosunki z ludźmi oraz odpowiednia ilość snu. Ale Starość nie jest chorobą.


Stojąc tuż za progiem XXI wieku stara Europa potrzebuje młodych wykwalifikowanych ludzi w szeregach zajmujących się problemami starości.

Niewielu wie, że nasze miasto ma w tym swój udział. Szkoleniem przyszłych specjalistów tej dziedzinie zajmuje się Szkoła Policealna Województwa Śląskiego, która mieści się przy ulicy Warszawskiej (Studium Medyczne).

/BSp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here