Dzień Papieski

0

Dzień Papieski, organizowany przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest obchodzony od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16.10).
Obchody przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.Tegoroczny temat Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – Orędownik Prawdy” zachęca do wielu pytań. Papież wskazywał nam prawdę o społeczeństwie, o prawach, jakie w nim winny funkcjonować.ABC Fundacji


Idea narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
Siedzibą Fundacji jest Warszawa a Fundatorem Konferencja Episkopatu Polski.


Fundacją kierują Rada i Zarząd Fundacji. Na czele Rady stoi ks. Abp Tadeusz Gocłowski. Przewodniczącym Zarządu jest Marek Zdrojewski.


Do głównych celów Fundacji należy wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce; podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II.


Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje Konkurs Akademicki o indeks i staż dziennikarski.


Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października).
Obchody Dnia Papieskiego przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.
W organizacji obchodów Dnia Papieskiego Fundację wspiera Ogólnopolski Komitet Organizacyjny.


Nagrody TOTUS wręczane są corocznie podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w wigilię Dnia Papieskiego. Nagroda jest docenieniem dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślania wartości wpisanych w człowieka, będących istotną treścią nauczania Jana Pawła II.


Koncert Dnia Papieskiego jest najważniejszym wydarzeniem artystycznym Dnia Papieskiego.


Podczas Dnia Papieskiego organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji.


Od 2003 r. obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy akcja SMS-owa, która jest dopełnieniem zbiórki publicznej. Przez wysłanie SMS użytkownicy telefonów mogą wspierać fundusz stypendialny Fundacji.


Program stypendialny Fundacji polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast.
Obecnie programem stypendialnym objętych jest około 1200 stypendystów.


Fundacja towarzyszy stypendystom nie tylko w formie pomocy materialnej, ale również przez formację. Organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne i językowe.


Fundacja wraz z dwoma uczelniami wyższymi organizuje konkurs akademicki im. ks. Bp. Jana Chrapka.
Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego od 2002 r. przeznaczają drogą konkursu 5, od 2004 roku już 7, indeksów na studia dziennikarskie.


Obie uczelnie wraz z Fundacją zorganizowały w 2002 r. konkurs dla najlepszych studentów IV roku dziennikarstwa. Nagrodami były roczne staże dziennikarskie w renomowanych redakcjach, jak np. Rzeczpospolita, Telewizja Polska czy Telewizja Polsat.


Od marca 2005 r. Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.AKCJA „DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ”


Podczas V Dnia Papieskiego zbiórce przykościelnej i publicznej towarzyszy akcja telefoniczna i SMS. Będzie trwała od 9 do 18 października.
————————–
Wystarczy wysłać SMS o treści „PRAWDA” pod numer: 7250 (2,00 zł + VAT) lub zadzwonić pod numer: 0400 307 400 (1,74 zł + VAT), a kwota netto zostanie przekazana na Fundusz Stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Tradycyjnie można też wpłacać pieniądze na konto Fundacji:
81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here