Poranny krąg- stymulacja polisensoryczna według pór roku

11

Każde niepełnosprawne umysłowo dziecko potrzebuje kompleksowej stymulacji rozwoju, której celem jest nie tylko rozwijanie zaburzonych sfer, ale również wspieranie i wzbogacanie umiejętności i sprawności już zdobytych. Poranny krąg jest formą zajęć przeznaczonych dla dzieci z globalnymi zaburzeniami rozwoju. Podstawą tworzenia „Porannego kręgu” jest świat przyrody, zmieniające się pory roku i zjawiska zachodzące w przyrodzie. Świat przyrody jest źródłem podstawowych żywiołów, barw, zapachów, smaków, wrażeń dotykowych i termicznych. Celem zajęć jest komunikacja, integracja grupy i budowanie relacji interpersonalnych.
Każdej porze roku w tej metodzie został przyporządkowany inny kolor, zapach, smak, instrument i żywioł.

W grupie specjalnej naszego przedszkola rozpoczął się cykl zajęć według „porannego kręgu”. Zajęcia zostały przygotowane przez psychologa. Pierwsze zajęcia poświęcone zostały jesieni.

Barwą specyficzną dla jesieni jest kolor żółty. Jest on kolorem dojrzałych owoców i spadających liści. Kolor żółty działa uspokajająco, kojąco, relaksująco, kojarzy się z ciepłem, wzmacnia wolę i może być wykorzystywany w terapii osób cierpiących na depresję. Manipulacja barwą w czasie porannego kręgu polega na wystroju pomieszczenia w odpowiedni dla danej pory roku kolor.

Kolejnym istotnym elementem zajęć jest stymulacja dotykowa oraz rozbudzanie wrażliwości zapachowej z użyciem swoistego dla danej pory roku olejku zapachowego. Zapachem jesieni jest lawenda. Ma ona działanie uspokajające, łagodzące i wzmacniające.

Żywiołem kojarzonym z jesienią jest wiatr. Wiatr odczuwany jest na całej skórze bardziej lub mniej w zależności od jego siły. Wiatr można nie tylko odczuwać, ale również słyszeć i widzieć jego działanie jak wygina gałęzie drzew. Wiatr to jest też powietrze, którym oddychamy. Jesienny wiatr ma działanie oczyszczające, porządkujące.

Charakterystycznym dla jesieni instrumentem są dzwony rurowe, na których swoje melodie wygrywa jesienny wiatr. Jesienią dzieci uczą się wymawiać samogłoskę „e”.

Smakołykiem typowym dla jesieni jest miód i krem orzechowy.
Zajęcia według” porannego kręgu” dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, budzą świadomość silnej przynależności do grupy, wywołują radość, śmiech, dostarczają przyjemności i zadowolenia oraz dają możliwość własnej sprawczości. Zajęcia odbywają się w atmosferze życzliwości, akceptacji w specjalnie dobranym klimacie i nastroju. Istotne znaczenie ma rytualizacja czynności, która pozwala dzieciom na ich przewidywanie i budowanie poczucie bezpieczeństwa.

Przykładowy scenariusz zajęć:
1. Zapalenie świecy lub lampki zapachowej ( lawendowej).
2. Powitanie każdego dziecka z masażem dłoni olejkiem lawendowym. Piosenka – na melodię „Panie Janie”.
3. Krótkie opowiadanie o jesieni z pokazywaniem charakterystycznych dla niej elementów: liści, kasztanów, żołędzi, orzechów, słuchanie dzwonków rurowych. Wkładanie dłoni dzieci do pojemników z darami jesieni.
4. Spotkanie z żywiołem ( wiatrem) – wywołanie wiatru na sali poprzez włączenie wentylatora i suszarki do włosów. Dmuchanie ciepłym i zimnym powietrzem we włosy, na twarze, rozwiewanie liści itp. , wytwarzanie piany z olejku do kąpieli.
5. Zabawa z chustą – rozwiewanie liści, wywoływanie wrażenia silnego i słabego wiatru, spadających liści i spadających kasztanów.
6. Dostarczenie dzieciom wrażeń smakowych poprzez podanie miodu.
7. Gaszenie świecy zapachowej.

- reklama -

Opr.mgr Halina Rycerz -Kuliga- psycholog

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

11 KOMENTARZE

 1. Byłem wtedy w Diablo i wszystko byłoby dobrze gdyby nie ten poświrowany Dj ,który darł sie do mikrofonu!!!po za tym było ok i zapraszam !!:D

 2. ktoś

  W Diablo zabawiło by z pewnością więcej osób ale poprostu club jest zbyt mało nagłośniony.można nagłośnić to przez nasze radio Vannessa!!

 3. DRBASS

  hmmm , zeby o czyms pisac ,trzeba miec pojecie.autor textu wyzej moze mial dobre zamiary ale troche tam jest za duzo rozbieznosci wzgledem faktow.zainteresowanych blizej tematem soundsystem zapraszam na strone http://www.bsy.prv.pl-tam jest pelne info o blakk soundz yard.pozdro LOL

 4. alfi

  bywalcu ściągni sobie z netu film o tematyce „impreza reagge” i zobaczysz jak sie zachowuje dj na imprezie made in jamaica (edukuj sie synek bożeś słaby)

 5. Ktos napisal o Was swoje zdanie, a wy ze on nie ma racji i sie nie zna. Jesli cos robi sie slabo to sie to robi slabo…

 6. Igrek

  Alfi: Co nie znaczy, ze wszystkim to sie musi podobac.

 7. Aldik

  Dowidzialem sie ze ma w sobote byc jakis koncert rapowcow z raciborza zobaczymy jak bedzie ta imprezka wygladac,mam wielka nadzieje ze wkoncu znajdzie sie klub w miescie ktory nie bedzie zapodawał techoshitu i pochodnych.Pzdrawiam i do zobaczenia w diablo

 8. DRBASS

  Nie o to chodzi ze o na napisali ale to nie byl zaden wystep czy tez koncert , ale jamajskie disko , ktore rozni sie tym ze sie puszcza srednio co minute nowy kawalek a dj nakreca ludzi do akytwnego dzialania a nie patrzenia sie jak na ufo – to jest ta niewielka roznica.Impra nie krecila bo slabe glosniki sa ale jak bedzie odp.nagl. wtedy muza sama poruszy wszytskimi – trust me

 9. Ale autor tekstu rowalił mi łeb już na samym wejsciu „raegge”. Rozumie raz sie rąbnąć ale za każdym razem. Widać ze pan obyty z gatunkiem :))).No chyba że raegge to jakiś nowy rodzaj reggae

 10. 2rek

  oks koniec wytykania sobie co jak gdzie i za ile robi błedy bo przeciez nikt z polakow nie jest taki doskonały jak to sobie myśli ;-).Teraz w Sobote tj 26.11.05 ponownie akcja Andrzejkowe Reggae w Diablo Zapraszamy wszystkich na Jamajskie Disko w wykonaniu krzykaczy z raciborza prosto z Vinyla.Jescze raz zapraszamy

 11. 2rek

  No a co do tego błedu to administracja powinna to poprwaic bo feeeee. 😉 😉 😉 😉

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here