Bajtel Gala 2005

Już szósty raz przedszkolaki z grup integracyjnych, dzieci i młodzież ze szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej wspólnie bawili się, tańczyli, śpiewali i prezentowali się na Bajtel Gali 2005.Błyszczące, kolorowe stroje, atłasowe wstążki i wszechobecna gwara dominowały na odbywającej się rokrocznie w Raciborzu Bajtel Gali. Co roku uroczystość ma inny motyw przewodni. W zeszłym roku tematem były cztery pory roku na Górnym Śląsku, tematem przewodnim tegorocznego święta radości był „Żywot Ślązaka poczciwego od urodzenia do 100 lat”.



Opowieść o Ślązaku rozpoczęła się, tak jak powinno być, od jego ślubu i wesela. Potem były narodziny dzieci, chrzciny i roczek – sceny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu. Zabawy wieku przedszkolnego prezentowali przedszkolacy z Przedszkola nr24 z Oddziałami Integracyjnymi
i Przedszkola nr 12.


Po przedszkólce czas na szkołę: pierwszy dzień z tytą, I Komunia
i zabawy wieku szkolnego. Tu zaprezentowali się artyści z Zespołu szkół Specjalnych w Raciborzu, Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, ZSS z Czerwionki – Leszczyn. W żywocie Ślązaka poczciwego nie zabrakło miejsca na zabawę odpustową, która wciągnęła również gości z widowni oraz na pokaz dnia powszedniego w wykonaniu SOSW w Rybniku.


I nadszedł czas na prezentacje charakterystycznych dla Śląska zawodów, tj. górnika, strażaka, młynarza, kowala, wojskowego i powszechnie uprawianego hobby: myśliwy – tu wystąpili sygnaliści z Zespołu Sygnalistów Myśliwych „Hubertus” przy Nadleśnictwie w Rudach Raciborskich i autentycznie parający się hodowlą gołebiarz.



Na koniec podopieczni Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Krzyżanowicach i SOSW w Rudach przypomnieli, jak na Śląsku świętuje się jubileusze. Był więc Abracham na 50. urodziny oraz srebrne wesele i złote gody.

Impreza przebiegała pod hasłem: „Co kto może, to pokoże”, a było na co patrzeć.

Wszyscy prezentowali się w barwnych strojach śląskich. Zespoły i soliści występowali bez tremy, bo przecież zabawa jest przyjemnością i prezentowali dorobek śląskiej kultury. Były więc wyszperane z archiwów raciborskie piosenki i przyśpiewki, scenki i inscenizacje według autorskich scenariuszy. Na łasuchów czekały półmiski pełne słodkości


Organizatorem Bajtel Gali jest Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu. Działania koordynuje dyrektor ZSS Ewa Konopnicka. Słowem wiązanym uroczystość okrasiła Hanna Nitefor. Nad choreografią czuwały panie Aleksandra i Ewa Orłowskie. Obecna na scenie Julita Ćwikła – zadbała o ciekawostki etnograficzne. Nad stroną muzyczną czuwała Iwona Pardon – Chojecka, główny reżyser przedstawienia, która Raciborskiemu Portalowi Internetowemu zdradziła:

Przygotowania do Bajtel Gali zaczynają się już podczas wakacji. Wtedy powstaje pomysł na temat i zaczyna się zbieranie tekstów, przyśpiewek, piosenek, strojów, opisów zabaw itd. Na szczęście literatura jest tu bogata i na przykład korzystając ze zbiorków zbieraczy muzyki ludowej naszego regionu: Romana Masarczyka, Adolfa Dygacza i Juliusza Rogera można opracować stronę muzyczną scenariusza. Ramowy projekt dopracowywany jest na spotkaniu przedstawicieli wszystkich ośrodków wystawiających zespoły na Gali. Potem każdy ośrodek wypracowuje swoją część. Tak więc trudno powiedzieć, kto przygotowuje Galę; mnóstwo osób: nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie ośrodków specjalnych i nie tylko, bo celem Bajtel Gali jest prezentacja śląskiego folkloru i integracja z dziećmi i młodzieżą z tak zwaną normą intelektualną, toteż w Gali biorą udział również dzieci zwykłych przedszkoli i szkół. A jeśli przebywają ze sobą podczas prób i występów, potrafią ze sobą rozmawiać i dzielić się wrażeniami, to cel nadrzędny spotkania został osiągnięty
.

Przy Bajtel Gali pracuje również wielu wolontariuszy, wśród nich np. uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.

Zobacz galerię

/BSp/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj