Zwycięzcy w „Radlińskich Betlejkach”

0

Brawa dla reżysera za koncepcję sceniczną, brawa dla aktorów za mocne wejście. Piękne sceny osiągnięte prostymi środkami wyrazu. Znów brawa.Ciemność. Pulsujące światło wydobywa z ciemności postacie tańczące ze wstążkami w rytm dynamicznej, ostrej muzyki. To wizja chaosu według artystów zespołu PRO-forma.
Brawa dla reżysera za koncepcję sceniczną, brawa dla aktorów za mocne wejście.
Z chaosu wyłaniają się fale i pojawia się życie. Piękna scena osiągnięta prostymi środkami wyrazu. Znów brawa. Mijają tysiąclecia, wręcz czuje się odmierzane upływającego czasu. Wraz z życiem pojawiają się pierwsi ludzie, w których tchnienie tknął sam Bóg. Za ludźmi podąża wszechobecne Zło.

Dalej aktorzy Pro-formy pokazali biblijne początki ludzkości. Był Kain i Abel, Noe ze swoimi synami w arce, Mojżesz i tablice z Dekalogiem, wędrujące ludy i na koniec Narodzenie Pańskie.

Piękne, porywające, bez tanich efektów, często proste i symboliczne. Na koniec wymowna, dająca do refleksji, scena z piosenką Michała Bajora „Co ma przeminąć, to przeminie”:

Nie pytaj świata o recepty,

które uleczą ludzkość całą

- reklama -

Miast pytać raczej poproś szeptem

by się ta jedna uśmiechała

Co ma przeminąć, to przeminie

A co ma zranić – do krwi zrani

Piotr rzekł:

Quo Vadis Domine

Dokąd zmierzasz Panie…

Przedstawienie „Dokąd zmierzam?” w wykonaniu zespołu teatralnego Pro-forma z Raciborza w reżyserii Jolanty Zubko zyskało główną nagrodę na VI Powiatowym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych i pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych na IX Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki” w Radlinie. Zespół Pro-forma tworzy dwudziestoosobowa grupa Zakładu Poprawczego Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. W Radlinie na prestiżowym przeglądzie, do którego obowiązują eliminacje i ostra rywalizacja, wystąpili po raz pierwszy i od razu zebrali laury.

I słusznie.

Stanowczo domagam się, by spektakl został powtórzony dla szerszej publiczności. Zdecydowanie warto to zobaczyć.

/Barbara Sput/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here