Cudowne diety

Społeczeństwom krajów rozwiniętych grozi epidemia otyłości. Nadwagę mają ludzie starzy, młodzi, a nawet dzieci. Wiadomo, że nadwaga jest nie tylko nieestetyczna,
prowadzi do poważnych schorzeń, ale i utrudnia życie. Otyli często spotykają się z niemiłymi żartami na swój temat, pracodawcy wolą przyjmować do pracy szczupłych, a modelki promują wręcz anorektyczne sylwetki. Wszyscy więc pragną być szczupli. A jak to osiągnąć?
Wiele osób uważa, że najprościej jest zastosować jakąś cudowną dietę, która da szybki i pożądany rezultat. Nikt z nas nie lubi się przecież męczyć licząc zjadane kalorie, gimnastykując się i wyrzekając ulubionych słodyczy. Znacznie łatwiej sięgnąć po dowolne kobiece pismo, które zaoferuje nam 1001 sposobów na szybkie i łatwe schudnięcie. Roi się w nich od cudownych diet. Jedne z nich polecają wyłączne jedzenie jednego pokarmu np. jabłek, inne zalecają spożywanie tłuszczy (dieta Kwaśniewskiego), jeszcze inne warzyw określonego koloru lub produktów zgodnych z grupą krwi. Oczywiście wszystkie one pomogą schudnąć, jednakże ich monotonność spowoduje niedobory składników pokarmowych, co osłabi organizm. Trudno zresztą narzucić sobie reżim jedzenia przez dłuższy czas wyłącznie jednego pokarmu, choćby był on najlepszy.

Często polecane są również diety bardzo niskokaloryczne. Z reguły są to preparaty w proszku, do rozpuszczenia w wodzie lub mleku. Ich dobowa kaloryczność jest rzeczywiście niewielka – waha się pomiędzy 450 a 600 kcal. Bez kontroli lekarza nie wolno ich jednak stosować dłużej niż 4 tygodnie. Redukują one uczucie głodu i już w pierwszym tygodniu dają spadek wagi do 4 kg. Niestety po zaprzestaniu takiej kuracji zwykle następuje efekt jo-jo, ponadto nie może ona być długo stosowana.

Innym modnym sposobem są głodówki. Mają one oczyszczać organizm, tymczasem dłużej stosowane powodują powstawanie szkodliwych ciał ketonowych. Długotrwała głodówka rzeczywiście redukuje tkankę tłuszczową. Przy okazji redukuje jednak i inne tkanki np. mięśniową. Wystarczy tu wspomnieć o anorektykach, chudych stworzeniach o cienkich rękach i nogach, z wyraźnie wystającymi przez skórę kośćmi. Anoreksja i bulimia są zresztą skrajnymi przypadkami dążenia do osiągnięcia za wszelką cenę modnej, szczupłej sylwetki.

Stosując cudowne diety przeżyć możemy wiele rozczarowań, a nieraz i stracić wiele zdrowia. Może więc warto pogodzić się z pewną ilością zbędnych kilogramów jakie mamy? A jeżeli już naprawdę chcemy schudnąć i zrobić to w sposób zdrowy i rozsądny, to warto skorzystać z pomocy lekarza. Dobierze on indywidualną, odpowiednią dla nas dietę.

Pamiętać jednak należy, że żadna dieta, nawet dieta cud, nie pomoże, jeśli po jej zaprzestaniu nie opanujemy własnego łakomstwa. W dawnych czasach człowiek nie zawsze miał pożywienie, więc kiedy je zdobył, najadał się na zapas. Otyłość była również oznaką zamożności. Dziś żywność jest łatwo dostępna, ale nasz wrodzony mechanizm kusi, żeby najadać się i trzeba dużo silnej woli, żeby mu nie ulec.

/skvar/
źródło: e-twoje zdrowie

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Polecam dietę Kopenchadzką,albo pod nazwą 13 dniową. Skuteczna!!!! Ale nie wolno stosować jej więcej niz 13 dni,potem conajmniej na pół roku odstawić.Należy też się potem pilnować bo grozi efekt JOJO!!!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here