Po swojsku, czyli niemiecku

Mieszkańcy Łubowic chcą tradycyjnej historycznej nazwy swojej wsi – do polskiego Łubowice, dodana ma być nazwa niemiecka – Lubowitz.

Formalnie ma być przeprowadzone jeszcze w tej sprawie głosowanie wśród mieszkańców. Gdy większość opowie się za, wtedy rada gminy powiadomi o tym wojewodę. Jesli ten wyda pozytywną opinię sprawa trafi do Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych w MSWiA. Cała procedura trwać może rok, albo dłużej.


Więcej czytaj w "Nowinach" nr 14 z 2006 roku.

- reklama -

1 KOMENTARZ

 1. Pomysł doskonały!!! Skąd wziąść szynobusy? Obecnie w gestii marszałka województwa są chyba 2 lub trzy i marnują się na liniach zelektryfikowanych gdzie spokojnie mogłyby jeździć tradycyjne jednostki elektryczne EN57. Na czas remontu marszałek województwa mógłby wypożyczyć jeden taki szynobus dla Raciborza. W Dębiczu koło przejazdu był kiedyś przystanek, także w Brzeziu. Faktycznie z Dębicza mogłyby odwozić ludzi autobusy, podobnie z Markowic!!! W Rybniku myśli się nad podobnym rozwiązaniem.

 2. Jaka szkoda, że radni nie słuchają się mieszkańców-internautów bo tą kwestię poruszano już ponad rok temu na tym portalu, ale lepiej później niż wcale. Jestem ciekaw czym zaowocują te rozmowy (panie prezydencie a kto powiedział, że muszą być „ganc”nowe szynobusy? można przecież zacząć od używanych). W tej kwestii będzie dobrze jeśli gmina spotka się z przedstawicielami powiatu raciborskiego i sąsiednich by dojść do konstruktywnego porozumienia bo szynobusy są w interesie wszystkich.

 3. Podsuwam też taką myśl. Zapomniałem że śląskie szynobusy marnują się na liniach Lubliniec-Częstochowa i Sucha-Żywiec. Tam ewidentnie powinne jeździć w przyszłości szynobusy elektryczne, a spalinowe są potrzebne w rejonie Raciborza aby odnowić ruch w kierunku Głubczyc i Kietrza. Także w trakcie tego remontu mostu byłaby to kapitalna sprawa. Zdecydowanie popieram!

 4. Prezydent od wymyślania. Jeszcze nikt chyba nie na-wymyślał prezydentowi za jego potworne pomysły czy też ich brak. Za ceną kilku szynobusów można wybudować chyba drugi most obok tego remontowanego.

 5. Panie Klima!Pociągów pasażerskich przez Markowice w dobie przejeżdża 44 a towarowych co najmniej 120!Nie rób Pan ludziom wody z mózgu mówiąc o kilku poc. towarowych. Z koleją nie jest jeszcze tak źle, jak niektorzy by chcieli.

 6. Aco komu przeszkadzają szynobusy ? Niech jedżą w te i z powrotem do Markowic i Raciborza. To tylko wyjdzie na dobre mieszkńcom . Powinno się tym zająć MPK , wydzierżawić ten kawałek toru od PKP i robić interes. Czekacie aż ktoś prywatny to weżmie w swoje ręce ? A potem będziecie psioczyć na prywaciarza , że robi kase ….

 7. Panu Klimie tłuszcz osiadł na mózg i plecie z tego powodu głupoty. Panie Klima: 1. ostra dieta, po 2. stąpaj Pan realnie po ziemi!!! Bo głupot w tym Raciborzu jest naprawde nadmiar!!!

 8. Edek jeśli Klimie osiadł tłuszcz to co tobie? Może piwo z poprzedniego dnia? Albo w główkę ktoś strzelił? Poradzę Ci coś. Jeśli nie interesuje Cię jakiś temat to zjeżdżaj i nie wypisuj głupot!!! Akurat ten pomysł w związku z zamknięciem mostu drogowego jest bardzo dobry i oby był wykorzystany.

 9. Arteksie nie przejmuj się edkiem (wystarczy poczytać co wypisuje w temacie naszego kamienioka by wyrobić sobie o nim zdanie). Ten pomysł radnego Klimy uważam za dobry bo bazujący na tym co posiadamy (czyli tory, które całe szczęście biegną i do Markowic i na Dębicz). Po przetestowaniu szynobusów widzę otwartą drogę do dalszej ich eksploatacji na lini Racibórz- Racławice czy Kędzierzyn-Chałupki. Warto też pomyśleć o dogodniejszych połączeniach z Rybnikiem.

 10. glupie gadanie, arteks i af. od pomyslu do realizacji droga daleka, a marzeniami niczego wy dwaj nie zalatwicie. Jesli jestescie obaj tacy madrzy, zwlaszcza AF (ktory szaleju sie chyba najdl i usiluje wmowic wszystkim, ze ma manopol na wiedze) dlaczego Raciborz nie realizuje ani JEDNEGO projektu z funduszy europejskich? Wciaz tylko albo gadacie, albo bladzicie; wezcie sie do pracy, rzetelnej!!!

 11. Z pewnością ani ja ani A-F nie jest w stanie w tej sprawie za wiele zrobić. Forum nie służy jednak robieniu czegokolwiek ale dyskusji i wymianie poglądów. Forum wykorzystują jednak także czasami różne jełopy które nie mają niczego do zaproponowania tylko zwykłe krytykanctwo tak jak edek (przez małe e). Akurat ten projekt nie wymaga wielu nakładów poza wybudowaniem peronu na Dębiczu i załatwieniem u marszałka szynobusu (szynobusy nie są własnością PKP lecz samorządu woj.).

 12. Samorząd Raciborza powinien namówić marszałka województwa co do sensowoności takiego rozwiązania a po remoncie mostu uruchomić szynobusem połączenie Racibórz-Kietrz lub Racibórz-Głubczyce.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here