Czy warto się zajmować krótkofalarstwem?

8 maja 2006 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie mające na celu rozpropagowanie idei krótkofalarstwa. W spotkaniu uczestniczyły klasy pierwsze elektryczne i elektroniczne. Prezentację prowadził Pan Hubert Marcinek – radioamator i operator stacji radiowej o znaku SP9KJU, który przewodniczy klubowi krótkofalowemu w Raciborzu.W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się między innymi o:
– zasadach nadawania w radiowym paśmie krótkofalowym,
– sposobach zdobywania kwalifikacji oraz licencji krótkofalowca,
– sposobach organizowania łączności radiowej,
– rodzajach zawodów krótkofalarskich.

Prezentację wsparto przykładami udokumentowanych połączeń z wieloma krajami świata (Karty QSL) i stosownymi dyplomami. Główną atrakcją spotkania były dwie działające radiostacje przestrajane analogowo i cyfrowo, przy pomocy których pan Marcinek nawiązywał łączność z radiowcami w Polsce i za granicą. Łączność prowadzona była fonicznie oraz za pomocą alfabetu Morse’a.

- reklama -

Wszystkich, których powyższa tematyka zainteresowała odsyłam na stronę www.sp9kju.org Istnieje też możliwość wzięcia udziału w kursie krótkofalarskim organizowanym przez klub radiowy, zainteresowani mogą zgłaszać się w tej sprawie w pracowniach elektrycznych 16, 17.

Przygotował mgr Jan Kalabiński

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here