20 lat MDK

Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu ma 20 lat, chociaż niektórzy liczą mu więcej. Młodzieżowy Dom Kultury działa od 1986 roku, jednak jako placówka pracy pozaszkolnej, chociaż pod różnymi nazwami, funkcjonuje nieprzerwanie od roku 1955 roku, to w tym roku budynek został zaadaptowany na potrzeby Domu Harcerza.
Potem placówkę przemianowano na Ognisko Pracy Pozaszkolnej, przemianowane 1961r. na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. W Młodzieżowy Dom Kultury placówkę przekształcono w 1986 roku.
Ważne jest jednak to, że nieprzerwanie od 50 lat przy ulicy Stalmacha 12 w Raciborzu funkcjonuje placówka pracy pozaszkolnej dla dzieci i młodzieży – wskazała dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Elżbieta Biskup.


W jubileuszu 20-lecia uczestniczyły władze miasta i powiatu, poprzedni
i obecni pracownicy oraz dyrektorzy placówki, przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm i instytucji. Wszyscy dziękowali
pracownikom za ich wkład w rozwój placówki i krzewienie wśród młodzieży kreatywnej aktywności. Dyrektor MDK odebrała gratulacje za menadżerskie umiejętności w prowadzeniu ośrodka
i efektywne promowanie artystycznych osiągnięć. Pani dyrektor Elżbieta Biskup i kierowany przez nią zespół „Miraż” sławią nasz powiat w Polsce, a nawet za granicą. Chlubą jest też dla nas Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny – mówił starosta Jerzy Wziontek.
To właśnie zespół „Miraż” uświetnił uroczystość swoim występem. Razem z zespołem teatralnym „Irrealis (również MDK) przedstawili historię Młodzieżowego Domu Kultury w kabarecie „20 lat mieć to nie grzech…”.


Obecnie w MDK działają 42 koła zainteresowań dla prawie 500 uczestników.
Do tradycji MDK należy organizacja prestiżowych konkursów:
Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej, Zimowych Warsztatów Wokalnych prowadzonych przez Elżbietę Zapendowską i Andrzeja Głowackiego, Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Z ekologią za pan brat”, Powiatowego Festiwalu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Ziemi Raciborskiej.


Zapytaliśmy dyr. Biskup o zapotrzebowanie w środowisku na konkursy i festiwale. W festiwalach bierze udział wiele utalentowanej młodzieży – mówi dyrektor MDK Elżbieta Biskup. – Dziękuję wszystkim opiekunom, nauczycielom za chęć pracy z dziećmi. Na festiwalu twórczości artystycznej, który podsumowaliśmy na początku maja prezentowaliśmy pokaz różnorodnych talentów i jednocześnie chcieliśmy pokazać jedność sztuki, dlatego gala miała formę spektaklu, nie prezentacji umiejętności poszczególnych wykonawców – laureatów, a całość wpisywała się w hasło festiwalu: „Świat w oczach młodego człowieka, jego lęki i nadzieje.” Ten festiwal zwrócił naszą uwagę na problem, który uderzał
w prezentacjach. Pojawiało się tu wskazanie na potrzebę akceptacji i miłości. Utwory recytowane przez uczniów dobrane są przez nauczycieli, jednak interpretacja dowodzi,
że dzieci zmagają się z problemami niepełnej rodziny, że poszukują stabilizacji, jedności i poprawnych relacji miedzy dorosłymi członkami rodziny. Ekspresja wyrażania uczuć dobitnie podkreśla, że dzieci szukają miłości.
Takie wnioski
są cenne dla pedagogów. Konkurs ekologiczny to spotkanie młodych ekologów, a Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej to olbrzymie przedsięwzięcie, w którym będziemy mogli uczestniczyć
od 8 do 11 czerwca przed sceną plenerową na Rynku.

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here