Audyt nadzoru ISO 14001, przeprowadzony w Raciborzu, zakończył się sukcesem

Rozpoczął się 22 maja, skończył wczoraj. Został przeprowadzony w Urzędzie Miasta oraz jednostkach objętych Systemem Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001.
Audyt w Raciborzu nie odbył się po raz pierwszy. To już kolejna wizyta. I to kolejna wizyta zakończona sukcesem. Wszystkie te działania jakie prowadzi gmina oraz inne jednostki, a jest ich sporo – przedszkola, szkoły, przedsiębiorstwa – są imponujące. Działania zarówno w bieżącym, codziennym życiu, jak i perspektywiczne plany są bardzo dobre a wyniki pozytywne. Zawsze to dostrzegamy i doceniamy – mówi audytor jednostki certyfikującej TUV NORD Polska – Beata Kiercz.

Racibórz jest pierwszą jednostką administracji samorządowej w Polsce, która uzyskała certyfikat systemu zarządzania środowiskowego zgodny z normą ISO 14001. W odróżnieniu od innych regionów województwa Racibórz wykazuje szczególną dbałość o środowisko naturalne. W innych regionach ISO 14001 posiadają ją zakłady, firmy, przedsiębiorstwa, ale nie gminy. Racibórz jest ewenementem w skali kraju – komentuje Beata Kiercz.

Na bazie posiadanych wielu doświadczeń w działaniach proekologicznych oraz na podstawie pozytywnych przykładów raciborskich zakładów pracy takich jak: Carbon SGL, Fabryka Kotłów Rafako SA, Henkel Polska SA, w których system ISO 14001 już funkcjonował, Rada Miasta podjęła uchwałę o przystąpieniu do wdrażania systemu zarządzania środowiskowego. Przedsięwzięcie to miało pozwolić na usystematyzowanie i udokumentowanie prowadzonych w mieście działań zgodnie z regułami europejskimi.

Chcieliśmy stworzyć w Raciborzu takie warunki, aby oddziaływanie na poprawę środowiska było skuteczne i widoczne na zewnątrz. W swoich zasobach posiadaliśmy już odpowiednią bazę inwestycyjną: nowe składowisko odpadów, nowoczesną oczyszczalnię ścieków oraz odpowiednio przygotowany do tego przedsięwzięcia Zakład Usług i Higieny Komunalnej. Duże znaczenie miało dla nas wdrożenie programu segregacji odpadów w gospodarstwach domowych oraz wyuczenie proekologicznych zachowań wśród lokalnej społeczności. Władze miasta uznały, że jest to odpowiedni moment na wdrożenie systemu zgodnego z norma ISO 14001 – mówi pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskowego, Wiesława Wójtowicz – Bunczek.

W tej chwili systemem zarządzania środowiskowego objętych jest 20 gminnych jednostek tj.: Urząd Miasta, Przedsiębiorstwo Komunalne, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Miejskie Składowisko Odpadów, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, Ośrodek Sportu i Rekreacji, trzy przedszkola, sześć szkół podstawowych i pięć gimnazjów.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here