I WOJEWÓDZKI KONKURS JEZYKA NIEMIECKIEGO „DER GLOBUS” I ANGIELSKIEGO „THE GLOBE”

8 i 9 maja br. w Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu odbyły się finały I Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego „Der Globus” i Języka Angielskiego „The Globe”. Do obu konkursów zgłosiło się ponad 70 szkół z całego województwa śląskiego, m.in. z Katowic, Gliwic, Bytomia, Zabrza i wielu innych.8 i 9 maja br. w Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu odbyły się finały I Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego „Der Globus” i Języka Angielskiego „The Globe”. Do obu konkursów zgłosiło się ponad 70 szkół z całego województwa śląskiego, m.in. z Katowic, Gliwic, Bytomia, Zabrza i wielu innych.
Po pierwszym, etapie szkolnym, do którego testy układali organizatorzy z SP-18 w Raciborzu wyłoniono po 30 zwycięzców w każdym języku. Finaliści walczyli o nagrodę główną konkursu, którą było zaproszenie na Wyjazdowy Program Edukacyjny „Letnia Szkoła Magii” do zamku w Gniewie sponsorowanego przez CPE Sp.j. w Raciborzu oraz puchar dla zwycięskiej szkoły zakupiony przez SP-18 w Raciborzu. Kolejne miejsca otrzymywały nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo Lektorklett oraz Dyrektora SP-18 w Raciborzu p. mgr Danutę Skórę. Organizatorzy konkursu p. J. Jędrzejak, p. E. Folęga oraz p. M. Kućma koordynowali jego przebieg przy pomocy poczty elektronicznej oraz strony internetowej SP-18 www.osiemnastka.civ.pl, gdzie publikowali wyniki konkursów.
Na otwarciu finałów obecne były władze miasta i powiatu w osobach Prezydentów Miasta Racibórza p. J. Osuchowskiego oraz p. M. Szypowskiego, a także Starosty Powiatu Raciborskiego p. J. Wziontka. Obecna była również pani wizytator Kuratorium Oświaty p. H. Sitnikow i przewodniczący DFK p. O. Duk oraz konsultant językowy, zastępca Dyrektora Instytutu Neofilologii PWSZ w Raciborzu p. P. Strózik. Przybyła też reprezentantka Wydawnictwa Lektorklett p. A. Rosół. Patronat medialny pełniły: Radio Vanessa oraz Raciborska Telewizja Kablowa.
Po części oficjalnej rozpoczęły się zmagania uczestników. Testy konkursowe sprawdzały umiejętności rozumienia ze słuchu oraz rozumienie tekstu czytanego, znajomość gramatyki, słownictwa i kulturoznawstwa. Nad przebiegiem konkursów czuwały komisje składające się z nauczycieli SP-18, nauczycieli opiekunów z innych szkół oraz delegatów NKJO w Raciborzu. Nauczyciele – opiekunowie języka niemieckiego mieli szansę uczestniczyć w warsztatach metodycznych prowadzonych przez p. A. Rosół, Lektorklett.W trakcie oczekiwania na wyniki czas wypełniały prezentacje multimedialne o Kanadzie i USA aktorstwa p. E. Folęgi oraz p. M. Kućmy. Dyrektor SP-18 p. Danuta Skóra zaprosiła uczestników oraz opiekunów na obiad.
O godzinie 15.00 odbyło się uroczyste zakończenie konkursu ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Nagrodę główną wręczył p. T. Smaź wiceprezes Centrum Promocji Edukacji. Dodatkową nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie języka niemieckiego ufundowało DFK. Jest nią dwutygodniowy obóz językowy w Głuchołazach. Laureaci języka niemieckiego to:
I miejsce – Daniela Gorgosch z SP-11 w Raciborzu
II miejsce – Daniel Długosz z SP w Kuźni Raciborskiej
III miejsce – Anna Malcharczyk z ZSP w Pawłowie
Laureaci języka angielskiego to:
I miejsce – Anna Folęga z SP-18 w Raciborzu
II miejsce – Tomasz Nocoń z SP w Paniówkach
III miejsce – Agata Wilk z SP-39 w Gliwicach.
Wyniki konkursu oraz zdjęcia zostały opublikowane na stronach internetowych: www.osiemnastka.civ.pl oraz na stronie głównego sponsora www.cpe.org.pl. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Cytując słowa p. H. Sitnikow – zapełnianie luki w wojewódzkich konkursach przedmiotowych daje szansą na współzawodnictwo między szkołami na polu językowym.
Mamy nadzieję, że w następnych latach konkursy wzbudzą jeszcze większe zainteresowanie oraz będą prowadzone na coraz wyższym poziomie.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here