Łubowice – Lubowitz już wkrótce?

Mieszkańcy miejscowości w gminie Rudnik w wiejskich konsultacjach opowiedzieli się jednomyślnie za nazwą Łubowice-Lubowitz. Gmina popiera pomysł, jednak gwarancji na powodzenie sprawy na wyższych szczeblach administracji nie ma żadnych.

Temat zmiany nazwy miejscowości ciągnie się od wielu miesięcy. Mieszkańcy wioski w powiecie raciborskim, gdzie urodził się poeta Joseph von Eichendorff, chcą dodać do obowiązującej drugą historyczną nazwę w języku niemieckim – Lubowitz.


To piękna inicjatywa mieszkańców – mówi sekretarz gminy Rudnik, Dorota Sochiera – to ukłon w stronę przyjeżdżających tu turystów – Niemców. Urzędniczka dodaje, że sprawa nie budzi żadnych kontrowersji w lokalnym środowisku, jednak pomysł łubowiczan rozbija się o kwestie prawne.


W przypadku gmin, gdzie w spisie powszechnym ponad 20% mieszkańców zadeklarowało niemiecką narodowość, nie ma przeszkód, by nadać niepolską nazwę. – U nas większość zadeklarowała śląskie pochodzenie – tłumaczy Dorota Sochiera.


Urząd Wojewódzki pomimo wcześniejszych pism potwierdzających możliwość zmiany, teraz nie jest pewien. Urzędnicy z gminy Rudnik przyznają, że przepisy są niejednoznaczne, a pozytywne rozstrzygnięcie inicjatywy Łubowic bardzo niepewne.


Po wakacjach Rada Gminy powinna podjąć uchwałę o wystosowaniu odpowiedniego wniosku do MSWiA.


/argent/- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here