Rada Miasta żegna CRON i jego byłą dyrektor

Na wczorajszej sesji Rady Miasta miały miejsce dwa symboliczne pożegnania. Pożegnalną przemowę wygłosiła odchodząca z Rady – Maria Wiecha – skazana prawomocnie za wyłudzenie dotacji publicznej. Rada jednak nie zdecydowała jeszcze o jej mandacie. Zaś do likwidacji poszło dotychczasowe CRON. Ale ośrodek dla niepełnosprawnych nie znika, rajcy zdecydowali, że stanie się publicznym ZOZ-em.


Radna Maria Wiecha na mównicy


W zeszłym tygodniu pisaliśmy o zawirowaniach wokół Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Raciborzu przy ulicy Rzeźniczej (czytaj więcej w dziale ARTYKUŁY). Najpierw ośrodkiem wzburzyła afera związana z jego byłą dyrektor – radną Wiechą. Sąd ostatecznie orzekł, że jest winna wyłudzenia dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla prowadzonego przez siebie centrum. (czytaj artykuł…). Natomiast niedawno opolski Caritas wypowiedział umowę z gminą o prowadzenie centrum.


Zgodnie z prawem osoba skazana prawomocnie nie może pełnić przez 10 lat funkcji publicznych. Spodziewano się, że na sierpniowej sesji radni stwierdzą o wygaśnięciu mandatu Marii Wiecha. Tak się nie stało, gdyż do magistratu nie wpłynęło jeszcze oficjalne orzeczenie sądu. Mimo to wiceprzewodnicząca Wiecha, spodziewając się odejścia, wygłosiła pożegnalną mowę. – To był mój błąd – przyznała była dyrektor CRON. Podtrzymała, że jej zdaniem nie zrobiła nikomu krzywdy, a z tej „głupoty, jaką zrobiła” wynikło samo dobro – nowy budynek CRON stanął. „Nie zginęła żadna złotówka” – powtarzała jak mantrę radna. – Nie polemizuję z wyrokiem sądu – tłumaczyła Wiecha – jednak w moim odczuciu jest on wysoce niesprawiedliwy. Tym samym wiceprzewodnicząca Rady obwiniła za swoją klęskę prezydenta miasta, lokalnych polityków, a nawet media i PFRON. – Podstawiłam się – wyznała radna. Jej zdaniem to władze funduszu namówiły ją do przestępstwa. Twierdzi, że budowa CRON szła pełna parą, a PFRON zwlekał z podpisaniem umowy z centrum rehabilitacji w Raciborzu. Kiedy miało okazać się, że CRON nie będzie w stanie rozliczyć się z PFRON-em z pierwszego etapu inwestycji, władze funduszu rzekomo poradziły Wiesze wystawienie i następnie korektę faktury. – To była papierkowa czynność – mówi radna – tylko po to, by nie stracić tej dotacji na szczytny cel.


 
Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


Prezydentowi Osuchowskiemu i opozycji Maria Wiecha zarzuciła, że jej sprawa była polityczną rozgrywką. Wszystkiemu zaprzeczył prezydent. Media zaś według radnej Wiechy miały przyczynić się do niechlubnego rozgłosu całej sprawy. W trakcie swojej długiej wypowiedzi zza mównicy, radna zalała się łzami.


– Radna Wiecha jest znana z takich wystąpień, gdzie zawsze dodatkowo podkreśla swoje ogromne zasługi – komentuje bez emocji Jan Osuchowski. Wcześniej jednak na sali obrad także prezydentowi puściły nerwy. – To było momentami żenujące wystąpienie – komentuje przemowe ex-dyrektorki obserwator, który chce pozostać anonimowy i dodaje, że „radna mogła wyjść obronną ręką, gdyby nie to emocjonalne podejście i liczne oskarżenia.” Zdaniem Osuchowskiego powinno było dojść do dobrowolnej rezygnacji z mandatu.„Nie zginęła żadna złotówka” – powtarzała jak mantrę radna.

 
Prezydent Osuchowski odpiera zarzuty radnej, w tle Maria Wiecha


Czy wyrok sądu okaże się dla Marii Wiechy polityczną śmiercią – jak mówi sama radna – do końca nie wiadomo. Rada jeszcze nie głosowała, a sama zainteresowana zapowiada odwołanie się do nadzwyczajnych środków. Nie chciała zdradzić na razie żadnych szczegółów.


W dalszej części obrad Rada zdecydowała, że CRON zostanie przekształcony w publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Ośrodek od nowego roku z rąk Caritasu Diecezji Opolskiej, który zrezygnował z jego prowadzenia, przejdzie pod miasto. Rajcy powołali także Radę Społeczną przy ośrodku, która ma sprawować nadzór nad jego działalnością.


Obecny dyrektor CRON uspokaja, że zmiany dla podopiecznych powinny być niezauważalne, a pracownicy ośrodka raczej nie powinni się obawiać o przyszłość. – Nie zmienia się rzeczy dobrze funkcjonujących – komentuje Michał Lorenz. Na razie nie wiadomo, czy to on zostanie nowym kierownikiem ZOZ-u na Rzeźniczej.
/argent/

Michał Lorenz – obecy dyrektor CRON


- reklama -

44 KOMENTARZE

 1. Droga Marysiu… W drodze kolejna afera na 130.000 euro stracone na sprzedaży osocza. Myślę, że ktoś się zajmie tematem jak pójdzie kolejny anonim… „Anonimy – tego powinni zabronić”

 2. wiecha jest ściśle związana z ugrupowaniem cara wojnara, wieć, skoro trzyma tam takich ludzi jemu podobnych, to już można się bać. A skoro mowa o wojnarze, to czy przeprosił już za wybryki swojego syna tych rodziców i społecznośc Raciborza, czy znowu ma wszystko gdzieś i myśli o wygranej w wyborach, żeby takimi nieuczciwymi miernotami (jak wiecha) obsadzać kolejne stanowiska????

 3. Tak naprawdę to z Raciborza zniknęła:gazownia,zakład energetyczny,telekomunikacja,netia,niedługo będziemy mieć tylko minimal,biedronkę i kilka plusów..Dzięki pani MW. mamy na naszej prowincji CENTRUM KRWIODAWSTWA(silnie rywalizujące w czołówce z Katowicami!i z pozostałymi 16-stoma takimi centrami w kraju!)i niesamowity ośrodek dla tych najbardziej bezbronnych:dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.Ośrodek powstał i prężnie rozwijał się dzięki pani MW.Czy jest ktoś”z góry” kto tyle zrobił?

 4. Spójrz na to z drugiej strony kolego: centrum pozostało, żeby wycisnąć ostatnią kroplę krwi z mieszkańców Raciborza, niech it o miasto na coś się przyda. Pozbawieni wszystkiego, możemy przynajmniej robić za rezerwuar życiodajnego płynu dla innych. Ponoć w planach jest otwarcie banku organów do przeszczepów, to dopiero będzie nobilitacja dla miasta.

 5. No tak. Dobrali sie do Rzeźniczej i wykurzyli Dyrektorkę. Teraz wykończcie krwiodawstwo. A planowe zabiegi i operacje będą się u nas odbywać jak łaskawie Katowice znajdą dla nas krew! Nie widzicie co się dzieje? Przez nienawiśc paru oszołomów do MW Racibórz stanie się jeszcze bardziej zaściankowy niż możno to sobie wyobrazić. Ta kadencja zrobiła więcej zła niż cały PRL naszemu miastu!

 6. Do Redakcji: coś marnej jakości te zdjęcia! Czyżby ręka drżała? Jakieś takie „poruszone” a może „wzruszone”…? A może należy podładować aparat nim sie pstrykać zacznie hahaha?

 7. W Zakładzie Karnym 99,9 proc. siedzi za niewinność.Reszta nie pamięta za co tylko im przypomniał Sąd. Łączymy się w żalu z P.Marią której zgubiło się 300tys.zł.

 8. Nie zginęła ani jedna złotówka jak stwierdza była radna- wierzymy ,że 300 tys. zł. zostały zagospodarowane dobrze. Tylko gdzie, jak Ośrodek remontowały Zakłady nie biorąc za to złotówki?

 9. widze, ze na tym portalu działa „wiechowe” lobby, które odwraca kota ogonem i mówi, że wiecha duzo zrobiła i że krwiodastwo na tym ucierpi. Lobbysci Wiechy, nie ma ludzi niezastapionych! A zlodzieji zasadniczo tolerować nie można! A takie gadanie, że ona dużo zrobiła to jest śmiechu warte. Lepper też kiedyś powiedział – kiedy miał być odwołany ze stanowiska v-ce marszałka w 2002 – „Gierek zadłużył Polskę? Gierek ratował Polskę! Technologie nowe wprowadzał” (sic!)….

 10. … i teraz tą samą łże-retoryką posługuje się wiechowe lobby raciborskie. Dajcie sobie spokój ludki. Ona ma prawomocny wyrok i to sąd ma rację a nie wy! Ktoś kiedyś mądrze napisał: „Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło – rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać” Więc nie brońcie kryminalisty z prawomocnym wyrokiem sądu. Mam nadzieje że Wiecha wpisze sobie „wyrok sądowy” do CV kiedy będzie nowej pracy szukać 🙂

 11. chielibyscie miec takiego dyrektora, człowiek dobry, wrażliwy, wyciagnął do wielu pomocną dłoń, nie znam drugiego takiego dobrego człowieka, o jej uczciwości jestem święcie przekonana

 12. Pomcną dłoń wyciągała… A ilu ludzi tą ręką skrzywdziła? Kto nie był z nią stawał się wrogiem. Wielu musiało odejść bo nie chcieli dłużej brać udziału w jej fałszerstwach. Mam nadzieję, że prokuratura pójdzie za ciosem i prześwietli całą działalność tej pani. Wyjazdy służbowe, remonty mieszkania (dziwnym trafem robione przez firmy które, w tym czasie remontowały „krwiodastwo”). Dość płaczu! Czas odejść!

 13. jo, ty mnie nie bierz na litość. Przecież nikt nie chce zamknąć krwiodastwa tylko wywalić tą oszustkę, która BOGACIŁA się cudzym kosztem! Krwiodastwo nadal będzie się miało dobrze. Mam podstawy przypuszczać, że będzie się miało naweyt LEPIEJ (w przeciwieństwie do wiechy)

 14. Do „jo” a dlaczego mają zlikwidować centrum krwiodawstwa?. Wiecha a dawcy krwi chętnie oddający krew w centrum to nie jest to samo więc proszę nie łączyć nazwiska pani Wiechy z Krwiodawstwem -nie ma ludzi niezastąpionych a zwłaszcza na stanowisku dyrektora Centrum Krwiodawstwa.

 15. Pa PA PA pani Wiechowa na wieki wieków amen. Hura Hura Hura. Już nikt nie wierzy w pani słodkie słóweczka. „To już jest koniec nie ma już nic , jesteś wolna i możesz iść…..” ( do diabła)

 16. Zawsze mozna zmienić posadę i zamiast kierować centrum krwiodawstwa można stanąć na czele centrum krwiopijstwa. Kwalifikacje i doświadczenie zawodowe jakby są…

 17. ci tak zażarcie bronią towarzyszki wiechy, to albo mają w tym przekręcie swój udział albo źle się czują!! Sąd mówi: zdefrudowała. Wiecha i jej chórek klakierów: Nie zginęła ani złotówka. Sąd mówi:działała na szkodę – chórek klakierów: To dobra kobieta. Kogo wy ludzie chcecie oszukać?

 18. Ludzie! Dlaczego w was tyle nienawiści?? Znam MW osobiście i wiem, że do skromnych nie należy. Wiem jednak również, że przez całe życie poświęcała się dla innych o czym niewiele osób wiedziało, bo wcale się tym nie chwaliła (a nie chodzi tutaj ani o CRON ani o RCK). Sama doświadczyłam pomocy z jej strony i mogę zaręczyc, że zrobiła to z dobrego serca!! wiem, że takie posiada do dziś (w przeciwieństwie do was malutkich i zawistnych).

 19. Życzyłabym sobie, żeby takie osoby jak Maria Wiecha nadal miały szansę pomagac potrzebującym w tym mieście. Wszyscy jesteście mądrzy ale niech ktoś wskaże chocby jednego ranego który zrobił dla ludzi tyle co MW. Zaręczam, że nie znajdziecie!! Wy za to zniszczyliście ją, jej zdrowie, nadzieję, chęc do pracy(społecznej!!)W jej miejscu powstanie teraz pustka,której nic nie wypełni. Przykro mi czytac wasze komen., bo w przeciwieństwie do was poznałam MW i pomimo wielu wad uważam ją za dobroczyńcę!!

 20. Ależ jak zauważyła sama MW do „czynienia dobra” nie jest konieczne bycie radną. Czy widzisz jakieś powiązanie pomiędzy byciem radną, działaniem w CRON i RCK?

 21. CRON musi teraz walczyc o przetrwanie. Zagrożony jest los dzieci i niewielka szansa na rozwój ośrodka. Za czasów Wiechy na naszych oczach ośrodek się rozwijał!! Było inaczej i nie było żadnego zagrożenia! Jedyny efekt odsunięcia Wiechy jest taki, że nic nie wiedomo, Ośrodek po*da, a co bardziej zuchwali biją się o jego przejęcie. Nic dobrego z tego nie wynikło, a rodziny niepełnosprawnych boją się o swoją przyszłośc.

 22. A jak to się radna Wiecha „poświęcała dla innych” w RCKu? koncertowała na deskach RCKu za friko albo przerywała bilety? A może radna Wiecha wstrzymała słońce a ruszyła Ziemię?. Proponuję by „delfi” i „marzena” (bo to jest jedna i ta sama osoba)zgłosiła ex-radną do nagrody Nobla.

 23. Marzena i Delfi sieją niezłą propagandę na tym forum. Piszą pod dyktando Wiechy, żeby było jak najwięcej głosów jej przychylnych i twierdzących, że ona „poświęcała się dla ludzi”. Kiedyś w przejściu podziemnym przy ulicy Londzina widziałem napis: „Chciałem dobrze. A. Hitler”.

 24. Adaś! Z twojego tonu, niezdrowego zapału, nienawiści do innych, i przemyslanych metod podburzania tłumu jasno widac, że to raczej ty jesteś przebiegły i bezwzględny jak hITLER. Powoływanie się na takie porównania jest prymitywizmem bez smaku godnym pogardy. Dlatego żałuję, że musiałem Cię tu spapugowac. Mam jednak nadzieję chłopcze, że czytelnicy odczuwają i właściwie oceniają twoją nieelegancję./ pozdrawiam

 25. A tak na przyszłośc! Siedzisz przy tym komputerze bez przerwy (nic innego nie robisz?) więc powinienes wiedziec, że z jednego IP może korzystac więcej niż jedna osoba. Marzena to moja żona. A delfi to nasz wspólny głos niezadowolenia.

 26. moi drodzy, jestem dzieckiem POP-kultury korzystam z nowinek technicznych. Kiedy piszę komentarze, najczęsiej korzystam z palmtopa. A to urządzenie można zabrać ze sobą wszędzie. Tak więc obojętnie czy jadę w autobusie czy czekam na zamówione piwko piszę do was; informuję i zamawiam!

 27. a tak przy okazji, każdy tutaj na tym portalu posługuje się taką retoryką jaka mu najwygodniejsza i wg niego najskuteczniejsza. Ja nikogo z nikim nie porównałem. Ale to bardzo dobrze, że skojarzenie nasunęło ci się samo. masz u mnie plusa 😀

 28. Czyli ta sama osoba. Myślałem, że jako małżeństwo powinniście mieć wspólne dziecko a nie tylko głos na temat Wiechy nazwanym „delfi”. A na przyszłość pisząc apologię na temat p.Wiechy stosować właściwe skróty instytucji w Raciborzu bo RCK nie jest skrótem Centrum Krwiodawstwa.

 29. no proszę .. do Pani Wiechy też się dobrał „wysokoczoły” aktyw raciborskich gwiazd intelektu .. Hurra jeszcze tylko parę lat i bedzie z tego nadgranicznego prowincjonalnego śmietnika można zrobić ładny wybetonowany parking, albo lotnisko do przesiadek dla europejczyków.

 30. No to Maryśka nieźle nakombinowała przy rozbudowie. Teraz ta pani ma w opiece kolejną budowę, tym razem RCKiK więc warto przypatrzeć się jak przebiega front robót budowlanych widzianych zza biurka pani dyrektorowej.

 31. A czy błędy ortograficzne umniejszają wiarygodności tegoż dokumentu?. Ja w Twojej wypowiedzi zauważyłem rozdwojenie płciowej przynależności – zaczynasz zdanie jako kobieta („znalazłam”) a kończysz jako mężczyzna („zobaczyłem”). I chyba to jest większym problemem niż jakiś błąd.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here