Hupka nie żyje

Zmarł Herbert Hupka – Niemiec i raciborzanin, współzałożyciel Ziomkostwa Ślązaków. Wyklęty przez komunistów, w III RP kontrowersyjna postać w stosunkach polsko-niemickich. Otrzymał tytuł „Zasłużony dla miasta Raciborza”.Herbert Hupka urodził się w 1915 r. w obozie dla internowanych Niemców na Cejlonie. Pochodził ze śląskiej rodziny, jego matka była z pochodzenia Żydówką, ojciec chrześcijaninem. Młodość spędził w Raciborzu, gdzie zastał go koniec II wojny światowej. Po jej zakończeniu wyjechał do Monachium z matką ocaloną z obozu koncentracyjnego.

W powojennych Niemczech zostaje dziennikarzem i germanistą,jednak przede wszystkim angażuje się politycznie. Był wieloletnim przewodniczącym Ziomkostwa Ślązaków, który bronił wielkich Niemiec w starych granicach. Nawet w Niemczech został uznany za "rewanżystę." Przez 18 lat był deputowanym Bundestagu i znaczącą figurą Republiki Federalnej Niemiec. Nie pogodził się z traktatem granicznym z Polską z 1990 r., co skłóciło go z ówczesnym kanclerzem Helmutem Kohlem.


Jak pisze niemiecka korespondentka Gazety Wyborczej: „Przez długie lata był symbolem wszelkiego germańskiego zła.” Jednak Hupka twierdził, że nie jest nieprzyjacielem Polski.


Już w czasach III RP walczył o większe prawa mniejszości niemieckiej. W końcu jednak musiał pogodzić się z nowymi realiami i polską racją stanu.


Uważał się za raciborzanina i po 1989 r. kilkakrotnie odwiedzał rodzinne strony. Po wielkiej powodzi z 1997 r. wspomógł miasto w zdobywaniu pieniędzy na odbudowę. To przesądziło o przyznaniu mu tytułu „Zasłużony dla miasta Raciborza”. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji w lokalnym środowisku.


W 2001 r. wydał w Polsce tom swoich wspomnień pt. "Niespokojne sumienie".


Zmarł 24 sierpnia 2006 r. w Bonn.


/a/

- reklama -

93 KOMENTARZE

 1. Nie ma to jak dyskusja utrzymana w tonie wzajemnego zrozumienia,poszanowania i tolerancji między narodami. Najciekawsze jest to że odbywa się w mieście którego dzieje są tak „zakręcone” i jadnocześnie ciekawe.Pozostaje tylko pogratulować i czekać na dalszy jej rozwój.A swego czasu Świat się dziwił skąd taka nienawiść i okrucieństwo wybuchła w byłej Jugosławi, które to doprowadziły do tylu ludzkich tragedii…

 2. nie poddalem sie ,nie chce na lamach tego forum uprawiania pyskowek. Dla a Was? :odpowiadam po stonie niemieckiej . W mojej rodzinie potomkowie walczyli za Kaisera i Führera czy im sie to podobalo czy nie.Byli pod Verdun , Balkanach ( I wojna) przeciwko powstancom 1918-21, Na Krymie w Norwegii walczyli w Ardenach(IIwojna)a ja nie chce o tym pisac bo mnie to nie dotyczy .Chce zyc w swiecie bez ninawisci i uprzedzen tego zycze wszystkim w Polsce Grützi.

 3. Polskim nacjonalistom(…wnik, Jaś, a Was? )z RATIBOR puściły nerwy, że nawet gacie im opadły. I co widzimy? Odzywki na poziomie piaskownicy. Wiedza mierna. Nieznajomość historii swjego narodu, państwa. Wypisywane brednie. I skąd u nich taka nienawiść do spokojnych, odwiecznych mieszkańców tej ziemi, którzy ze smutkiem żegnają Herberta Hupka zasłużonego dla miasta Ratibor.

 4. To nie nienawiść do Ciebie Pa, to nie nienawiść do odwiecznych mieszkańców (nawiasem mówiąc to nie Niemcy a Ślązacy są odwiecznymi mieszkańcami tej ziemi) ale niechęć do głupoty i moralna powinność bezkompromisowej z nią walki, nieważne czy to polska, niemiecka, czy śląska głupota. Kpię i sprowadzam do parteru ludzi z tak niską wiedzą jak Ty Pa. Zasłużony dla Ratibor – nie wątpię. Chciał aby ponownie pojawił się na mapie Europy. Dla Raciborza to czarna postać.

 5. Szanuję opinię o Hupce Niemców, gdyż to ich bohater, tak więc, nie dziwią mnie te sympatie z ich strony. Nie zamierzam ich wytrącać z tego przekonania. Hupka pozostanie bohaterem dla Niemców, którzy tu zostali, którzy stąd wyjechali, podobnie dla tych Ślązaków, którzy skłaniali się do niemieckiej opcji narodowej. Ale nie będzie bohaterem dla Ślązaków o orientacji polskiej, ani też dla „nowych Ślązaków” czyli tych, którzy po wojnie się tu urodzili i pochodzą z rodzin napływ. Mniejszość Niemiecka

 6. I nie myśl Pa, że dlatego, że Niemiec ale dlatego, że niezaakceptował granic i dążył do ich rewizji, podczas gdy każdy zdrowo myślący Niemiec dawno już je zaakceptował, tak jak zdrowo myślący Polak zaakceptował zmianę granic na Wschodzie. Tych Polaków, którzy myślą o powrocie na te ziemie stawiam na równi z Hupką.

 7. A pan, który odznaczał śp. Hupkę, niczym zombie straszy swym powrotem na najważniejszy stołek w mieście. Czy ma ktoś srebrne naboje, drewniany kołek i spore zapasy czosnku by temu upiorowi z lat 1994-2001 pogonić kota?

 8. Niestety… już w 1998 roku mówiłem, że przyznanie wiadomego tytułu wywoła upiory uprzedzeń i waśni pomiędzy mieszkańcami tego miasta. Niestety, w imię doraźnych interesów wyborczych tak się stało a nie inaczej. Jak widać jest to aktualne nawet po jego śmierci. Apeluję: zostawmy przeszłość i uprzedzenia. Hupka już nikomu nie zaszkodzi. Patrzmy w przyszłość i nie dajmy się prowokować idiotycznym komentarzom. Niech zdychają zamiast żywić się zainteresowaniem i idącymi za tym emocjami.

 9. Te doraźne sukcesy wyborcze pomogły tym razem nie wręczarzowi medali ale obecnemu komisarzowi PO (na złość temu pierwszemu). Mniejszość Niemiecka wypięła się stosowną częścią ciała do posła Andrzeja M. a udzieliła podczas wyborów parlamentarnych swoje votum H.Siedlaczkowi (mam nadzieję, że i tym razem poseł Markowiak zobaczy tą samą część ciała od Mniejszość Niemieckiej co rok temu).

 10. „Mieszkaniec tej ziem ” Nie jesteś sam na tej ziemi a twoje poglądy jedynymi słusznymi. „Uznaję nienaruszalność granic” – masz zamiar obalić teorię Kopernika. Nie znasz historii i do tego jesteś ogromnym naiwniakiem. W dziejach świata jeszcze nie było granic które nie zostały zmienione!!! A Kazimierz Wielki zrzekł się praw do ŚLĄSKA PO WSZE CZASY. Jeżeli twoja teoria jest słuszna to polska powinna oddać Śląsk Czechom lub Niemcom. I powinieneś przestać być mieszkańcem tej ziemi.

 11. Typowa polska przypadłość – swary.Lepiej nie rozczulać się nad niezyjącymi, a zakasać rekawy i do roboty, bo tej, szczegolnie porządkującej to zasmiecone i szare jak w komunie miasto, nie zabraknie.

 12. Hupka był najznakomitrzym i najwybitniejszym mieszkańcem ziemi raciborskiej w XX wieku!!! To są fakty!!! Tego nie zmienią jakieś bzdurne komentarze. To jest fakt i prawda historyczna. Z tym Polacy dawno się pogodzili. Zostały tylko niedouczone polaczki których prawda w oczy kole!!!

 13. Nie jestem Niemcem i nie jestem Ślązakiem, a w PRLu sączono mi nienawiść do H. Hupki i nie tylko. Uwolniłem się od tego we właściwym czasie, na szczęście. Odmawianie panu Hupce zasług i jednoczesne przypisywanie cech podstępnego diabła jest trochę podłe.

 14. Hupka faktycznie był jednym z najbardziej zasłużonych ludzi dla Raciborza i dlatego należy mu się szacunek niezależnie od tego czy się ktoś zgadza z jego poglądami czy nie.

 15. jedno mnie zastanawia: jak mowi się o panu Hupce i jego zasługach to wszystko jest źle, ale jak się wyciągało łapska po załatwione przez niego pieniądze (chociażby te dla poszkodowanych przez wielką powódź) to wszystko jest dobrze. To albo być konsekwentym i pluć i nic nie przyjmować, albo jeśli się już wzieło to siedzieć cicho. Coś mi sie wydaje i to już na kilku przykładach zaobserwowałem, że polacy pluja na wielu, ale wstydu nie mają kiedy żebrzą o kasę. Ten naród ma brak honoru, całkowity.

 16. Edek!Różni tu zabierali głos.Z jednej strony tacy jak Joachim,z którymi da się pogadać,pomimo biegunowo odmiennych poglądów.Z drugiej-kompletne ćwoki powtarzające jak mantrę,że do dyskusji na ten temat trzeba mieć wiedzę(?),zazdrośnie jednak skąpiący swojej przeobfitej mądrości małym polaczkom.Choć nie,uchylają nam jej rąbek(dzięki,o Wielki!)arcyodkrywczą i jakże śmiałą hipotezą o nietrwałości granic,a także dając nam do zrozumienia, żeśmy naiwniacy,choć my,maluczcy,znamy swoje miejsce w szeregu

 17. ty jednak zajmij sprawami,które przy odrobinie wysiłku intelektualnie cię nie przemęczą,np.jakie jajeczko zarzucić na śniadanie,na twardo czy na miękko.Możnaby było potraktować twoją pisaninę jako celowe przekłamanie lub jako niedoinformowanie(jaki procent stanowiła ta pomoc?Kto był jej głównym beneficjentem?).Możliwość pierwsza odpada,za wysokie progi na edka nogi;drugiemu przeczy brak odrobiny dobrej woli.Konkluzja?Ten facet ma brak rozumu,całkowity.Ale czyż HONOR mu nie wystarczy?

 18. Ach co za „rzeczowy” i „naukowy” głos w dyskusji wszechwiedzącego eksperta. Pomoc Hupki dla Raciborza jest liczona w milionach a bez niej dawno byś się utopił w swoich brudach i śmieciach. Bez wiedzy można dyskutować – jakaż wspaniała teoria -polski naród będzie miał z ciebie pociechę. Powinieneś zająć swoje miejsce w szeregu(na końcu) bo jesteś jeszcze polaczątkiem, chociaż jesteś jeszcz taki mały a już chciałbyś tyle naknocić że ho, ho. Tak trzymaj dalej a Polska będzie rosła w siłę i potęgę.

 19. do ad: źle mnie zrozumiałeś, ja właśnie staję w obronie nie tylko dobrego imienia śp. H. Hupki, ale w ogóle w jego obronie. I tak chiałem, żeby to zostało odebrane.

 20. Ależ to tylko zastosowanie identyczej retoryki jak twoja, o krynico mądrości, zresztą juz to pisałem. To co szumnie określiłeś „dyskusją”, z twojej strony jest tylko ujadaniem, i będzie nim, dopóki nie zniknie cała ta dezynwoltura cec*ąca najkrótszy nawet twój tekst.Przy okazji, dzięki za uświadomienie mi, kto był moim największym dobroczyńcą, pewnie to jest ta słynna „wiedza” na którą nieustannie się powołujesz. Jakże niepełne było moje dotychczasowe życie!

 21. Edek- a czegoś się spodziewał ze strony przedstawiciela narodu złodziei i żebraków?Przeczytaj choćby ostatnie zdanie swojego postu z 18 września i odpowiedz sobie na pytanie: dyskutowałbyś z kimś, kto we wstępie oznajmia ci np. cała rodzina edka to szumowiny i kanalie, całkowicie! Starałbyś się wymieniać z nim poglądy, tłumaczyć etc? A nawet jakby, to co byś o takim kimś pomyślał?

 22. Redakcja serwisu raciborz.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Przypominamy,że osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne,obraźliwe,naruszające prawa wydawcy serwisu lub innych osób albo naruszająca zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedizalność karną lub cywilną Wydawca serwisu zastrzega,że w opinii nie mogą znaleźć się treści reklamujące przedsiębiorców,ich działalność lub oferowane przez nich towary i usługi ani..

 23. Po jakie licho przepisałem i posłałem pierwszy lepszy tekst, który rzucił mi się w oczy? Ano dlatego, że wnosi on więcej treści niż pisanina różnych edków, a do niektórych łbów choćby łopatą kładł, nie nakładziesz. NoŻyce (nie „norzyce) już się nie odezwą, twój sposób myślenia jest zbyt dojrzały jak dla mnie, człowieku chonoru (pisownia jak najbardziej celowa, jakbyś nie zrozumiał).Może i ten naród ma brak honoru, całkowity…ale zawsze to lepiej, niż ten honor miałby zwać się wiernością.

 24. żal mi ciebie, jw, nawet nie masz pojęcia jak bardzo. może mógłbym ci jakoś pomóc, poszukać jakiegoś lekarza? Jednak na leczenie twojej główki jest stanowczo zbyt późno, niestety.

 25. Mialo byc o wielkim Raciborzaninie a dochodzi do niesamowicie zjadliwych w tonie wystapien. Dzieki Bogu Herbert tego nie widzi wstydzil by sie za Was jak jednych tak drugich. Herbert byl Raciborzaninem ktory kochal swoja „die kleine Heimat”. Nie mogl sie z tym pogodzic ze musial Ratibor opuscic bylo mu zabronione przez komunistyczny rezim w ogole tu na jego ukochanym Slasku sie pokazywac. Pierwsza jego decyzja po upadku komuny byla temu miastu pomoc . Pokazal to po powodzi. Kto z rzadu polskiego

 26. polskiego udzielil podobnej pomocy jego ukochanemu miastu!? Rozumiem rozgoryczenie niektorych na tym forum ta nienawisc w obie strony. Rozumiem autochtonow bo co tu sie po wojnie wyprawialo az zgroza o tym pisac najpierw szaleli Rosjanie a potem wladza ludowa(UB) co niektorzy przezyli w tym czasie z rak tych siepaczy az strach powiedziec. Moja rodzina byla tym tez dotknieta (aresztowania , wywozka do Rosji, przesladowania)Wielu niewinnych ludzi przy tym przeszlo pieklo. Jak dlugo chcecie w tym p

 27. piekle zyc ;jak dlugo chcecie w tej nienawisci zyc.Dzisiaj po latach patrze na to z calkiej innej perspektywy moja nowa ojczyzna nie zastapi mi nigdy tej starej choc zyje tu w dobrobycie ale Heimat bleibt Heimat für immer!. Ojczyzna zostanie ojczyzna na zawsze !!Akurat w tym miescie gdzie mieszanina ludzi stad i tych przybylych powinna dac jakies owoce zyc razem w zgodzie ot cala prawda ale tez nie negowac tego ze to miasto bylo niemieckie . Pozdrawiam- Grützi

 28. Hej ” jw ” gdzie jesteś ??? ” Z jednej strony tacy jak Joachim,z którymi da się pogadać,pomimo biegunowo odmiennych poglądów.” To twoje słowa. Wymądrzać się to umiesz ale podjć dyskusję z argumentami już nie. Gdzie twój” chonor „( twoja pisownia)????

 29. Otóż to!Mogę się nie zgadzać z poglądami Joachima (i się nie zgadzam), ale je szanuję.Naturalną sprawą jest, że w tym temacie będziemy się różnić.Natomiast nie zauważam w jego wypowiedziach piany z pyska, w czym ty celujesz,a na co ja bezskutecznie staram się zwrócić uwagę(zauważyłeś może,że ani razu nie podejmuję dyskusji o Hupce;to celowy zabieg.Bo i po co?Ktoś kogoś przekona do swoich racji?).Joachim nie stara się narzucić swojego zdania jako jedynie słusznego.ty czynisz to nagminnie!

 30. Dlatego dla mnie pozostajesz zwykłym szmaciarzem,który pod pozorem jakiejś dyskusji przekazuje tylko swoją nienawiść.Mógłbym rozwinąć temat,ale przejrzałem starsze posty i widzę,że to co chciałem napisać wcześniej wyraził niejaki „mieszkaniec tej ziemi”.Wyczerpał temat,więc nie będę się powtarzał.Nie zrozumiałeś wtedy,nie zrozumiesz i teraz.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here