Rusza akcja „Mamo, Tato – dbaj o moje bezpieczeństwo”

13 września w powiecie raciborskim i wodzisławskim ruszyła akcja „Mamo, Tato – dbaj o moje bezpieczeństwo”. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze. Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia jest Dariusz Graczyk z Doradztwa Podatkowego „Graczyk i Wspólnicy”, zaś honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje starosta raciborski Jerzy Wziontek.Akcja pod hasłem „Mamo, Tato – dbaj o moje bezpieczeństwo” przeprowadzona zostanie na terenie powiatów raciborskiego i wodzisławskiego. Objętych nią zostanie około 3 tys. przedszkolaków (6 – latków) z prawie 100 przedszkoli.
– Akcja pod hasłem „Mamo, Tato – dbaj o moje bezpieczeństwo” jest wynikiem wielu czynników. Pomysł zrodził się po analizie policyjnych statystyk, które dają obraz „bezpieczeństwa polskich dróg”. Jak wiadomo, dzieci do 7 roku życia mogą uczestniczyć w ruchu drogowym jedynie pod opieką osoby dorosłej. To nie jest jednak gwarancją pełnego bezpieczeństwa – mówi Dariusz Graczyk. – Choć wyraźnie spada ilość wypadków drogowych z udziałem dzieci, to i tak wciąż jest to w naszym kraju duża liczba. Dlatego potrzebne są akcje informacyjno – edukacyjne kierowane dla dzieci.

Jak wynika z policyjnych statystyk Komendy Głównej Policji, w roku 1997 miało miejsce 10.950 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat, a w roku 2004 takich wypadków było tylko 6.630. Spada również liczba dzieci zabitych w tych wypadkach. Systematyczny spadek odnotowywany jest od 1995 roku, kiedy to na polskich drogach zginęło 415 dzieci, w roku 2004 – 223.
Jak podkreśla Mirosław Wolszczak z raciborskiej policji na terenie naszego powiatu nie często zdarzają się wypadki z udziałem kilkuletnich dzieci. – Nie znaczy to jednak, że nie ma potrzeby zapobiegania. Na tego typu prelekcjach dzieciom staramy się przekazać zasady bezpiecznego funkcjonowania wszędzie tam gdzie może im grozić jakieś zagrożenie – komentuje Wolszczak.

- reklama -

Na potrzeby akcji stworzone zostały plakaty informacje, które przekazane zostały do przedszkoli oraz urzędów miast i gmin w obu powiatach. Ponadto w czasie trwania akcji rozdanych zostanie około 2 tys. znaczków odblaskowych (żelków) oraz innych materiałów dotyczące bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Oprócz działań edukacyjnych, w ramach akcji zorganizowany będzie też konkurs plastyczny pod hasłem „Mamo, Tato – dbaj o moje bezpieczeństwo”.

Akcja została uroczyście zainaugurowana w powiecie raciborskim 13 września, w Przedszkolu Nr 10 w Raciborzu. Finał zaś zaplanowano na 19 października o godzinie 10.00 w Raciborskim Centrum Kultury.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here