Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?

Dziś, 15 września, rusza III edycja ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej. Po raz pierwszy przyłącza się do niej także Racibórz.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji inauguruje III Ogólnopolską Kampanię Parkingową pod hasłem „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”. Jej celem jest uświadomienie skutków zajmowania tzw. „kopert” – miejsc parkingowych zarezerwowanych dla niepełnosprawnych kierowców. W tegorocznej kampanii uczestniczy ponad 50 miast z całej Polski. Także Racibórz. W jej ramach organizuje się konferencje prasowe, współpracuje z mediami, dystrybuje ulotki i organizuje happeningi. Do zmiany postaw w naszym mieście zachęca Katarzyna Fiołka z raciborskiego OPS – u, Urząd Miasta Racibórz a także Stowarzyszenie „Podaj rękę” z Raciborza.


 


– Pomimo, iż obowiązują przepisy zakazujące parkowania na oznakowanych miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych – tzw. „kopertach” – nie są one przestrzegane. Niepełnosprawni pozbawieni są tym samym możliwości swobodnego funkcjonowania oraz poruszania się w miejscach publicznych. Ta akcja ma to zmienić – komentuje Katarzyna Fiołka z OPS – u, koordynatorka akcji w Raciborzu. 


– Pełnosprawni powinni przestrzegać prawa, które niepełnosprawnym mogą ułatwić życie. Dla pełnosprawnych kierowców przejście kilku dodatkowych metrów nie jest problemem, dla niepełnosprawnych brak miejsca do parkowania stanowi ogromne życiowe utrudnienie – mówi prezes stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych „Podaj rekę” Jerzy Wiśniewski. – Pełnosprawni kierowcy traktują te miejsca często jako kaprys czy coś naprawdę awaryjnego, co potrzebne jest wyjątkowo rzadko i uważają, że zajęcie takiego miejsca „na chwilę” nikomu nie zaszkodzi. Niepełnosprawna musi wtedy szukać innego, często oddalonego od punktu, do którego chciała się dostać, miejsca parkingowego. Zwykłe miejsca parkingowe są często zbyt wąskie, aby niepełnosprawny kierowca mógł swobodnie, nie wysiadając zza kierownicy, wyjąć wózek inwalidzki i rozłożyć go obok samochodu.– Wobec prawa jesteśmy równi. Teoretycznie, bo gdy przyjrzymy się problemowi bardziej nie zawsze tak jest. Nierespektowanie zasad nie jest tylko naruszeniem prawa ruchu drogowego ale wręcz deptaniem praw drugiego człowieka. Jako gmina dołączamy się do akcji, wierząc, że uda się pozytywnie wpłynąć na świadomość kierowców – dodaje wiceprezydent Mirosław Szypowski.


 


O specjalną kartę upoważniającą do parkowania w wyznaczonych dla niepełnosprawnych miejscach, można się ubiegać w Ośrodku Informacji dla Osób Niepełnosprawnych w raciborskim starostwie. Osoba musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Otrzymają ją osoby o obniżonej sprawności ruchowej zaliczanej do znacznego lub umiarkowanego stopnia. Karta jest płatna. Kosztuje 25 zł.


Policja przypomina, że kierowcom parkującym bezprawnie samochód na miejscu oznaczonym kopertą lub znakiem „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” grozi mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.


/SaM/

- reklama -

74 KOMENTARZE

 1. Ale się porobiło. Jedynym wyjściemjest postawienie na PiS i na TK. Dla przeciwwagi dla PO PiS powinien już rozglądać się za małymi ugrupowaniami. Przykładowo: raciborska samoobrona , która nie zgina karku przed Katowicami (Grzesik), ani przed „wodzem”.O ile wiem znajduje się w niej wiele osób z wyższym wykształceniem na czele z KP człowiekiem o nieposzlakowanej opini i z dużym doświadczeniem administracyjnym. Było nie było mogą dać nawet do 5%. Drugim ugrupowaniem to LPR, zszefem o wysokim

 2. Markowiak boi się lustracji w sejmie, prędzej czy pózniej i tak go wyczają bo wszystkim jest wiadomo, że jest osobowym żródłem informacji, Tusk wypuścił go w maliny bo ma w tym interes ,pózniej będzie udawać jaka ta jego partia jest uczciwa jak wyjdą jaja z Markowiakiem, nieudacznik exprezydent mimo , że przebiegły lis to w gruncie rzeczy pajac, bo jak może być inaczej jak ma w otoczeniu nawiedzonych Wiechę i przygłupa Mikę, którzy stracili mandaty radnych a sami są tak jak ich idol o.ż.inf.

 3. stopniu inteligencji (JG).Nie można dopuścić aby znowu rządzili RAC. ci co nasze miasto doprowadzili do dna. Należy brać pod uwagę fakt że żołnierze przewodniczącego „W” otrzymali już „karty powołania” jak zwykle przed każdymi wyborami.

 4. Znejdzie się i kara by niom tego nadyntego balona w ładnym ancugu Markowiaka wywieźć z Raciborza. Joł wom moga doć tako kara co niom cisna odpodki z ogrołdu i od kurów do gnojoka – bydzie pasowała na tego gizda.

 5. Znamy sprawę i każdy z nas pisze co myśli o Andrzeju M. Trudniej jest przekonać ludzi,którzy z natury są uczciwi i mniej dyspotyczni jak środowisko A.M.Ja już straciłam chęć do udziełu w życiu społeczno-kulturalnym miasta Raciborza,a to za sprawą A.M.Czuję awersję jak go słyszę już od powodzi.Zawsze mówiłam że to dupek i nikt mnie nie słuchał.Teraz dupek to jego drugie imię tylko,że jest cwaniaczkiem.Wykorzystuje naiwność ludzi prawych i uczciwych,mówiąc im same kłamstwa np.na temat Solidarności

 6. Pan Markowiak już był prezydentem i to przez prawie dwie kadencje, więc myślę że to wystarczy. Prawdopodobnie prezydent bierze większą kaskę niż poseł.

 7. Już ta cała BANDA RACIBORSKA szykuje się na Batorego o nie tak szybko Panie Markowiak na Prezydenta napewno się Pan nie nadaje może na Woźnego!!!? Społeczeństwoa nawet pracownicy Urzedu Miasta nie chcą powrotu na to stanowisko Pana Markowiaka

 8. Podzielę się z Wami moimi myślami na temat A.M.Do jakiego typu władcy go sklasyfikawać: proroka, wyzwoliciela,rewolucjonistę, strażnika, czy też reformatora.Mam obawy, że jest jeszcze jakieś inne określenie, ale go nie znam, bo te podane, jakoś do niego nie pasują.Może…?

 9. Żeby miasto zmartwychwstało, najpierw musi umrzeć. Akt zgonu wystawił już Osuchowski, teraz czekajmy na zastrzyk adrenaliny, który, miejmy nadzieję, pobudzi włądze i miasto!!

 10. Słuchajcie, kasa to najmniejszy problem dla nas. I tak ktoś ją bedzie brać. Byle był komptetentny i mu się chciało nieco więcej niż spacerki o 16.00 w kierunku domu. Nie rzucajmy niskimi argumentami.

 11. Jak dla mnie prezydent Raciborza niech i sobie zarabia tyle co prezydent Warszawy byleby trzymał rękę na pulsie i sprowadzał inwestycje do miasta, miejsca pracy, poprawił infrastrukturę, dogadał się z innymi gminami w sprawie połączenia kolejowego, uatrakcyjnił turystycznie Racibórz i pamiętał o mieszkańcach-wyborcach przez 4 lata a nie tylko miesiąc przed wyborami.

 12. Sorki Tomasz, zapędziłem się trochę z tymi autorytarnymi rzadami. Pisząc o tym miałem na mysli to, że posłowie PO samodzielnie składają interpelacje, zapytania do ministrów, pytania szczegółowe i nie pytaja nikogo kiedy chcą i po co wejść na mównicę. Z moich informacji wynika, że w PiS, każde publiczne zabranie głosu przez posła musi być najpierw ustalone z „góra”, która akceptuje tematyke wypowiedzi i ustala plan działań, niejako decydując za posłów co jest ważne i wazniejsze tu na dole.

 13. I właśnie masz przykład Brutusie owej samowolki w PO na przykładzie Markowiaka, który nikogo o nic się nie pyta, z zarządem się nie liczy i wygaduje bzdury „uwiarygodniając” je niby dyskusjami z Tuskiem:)))

 14. A to ciekawe, co Brutus pisze. W PO mogą wszyscy, a w PiS tylko wybrani. Co to za brednie! Niech poseł z PO powie tylko coś nie po myśli Donalda, to zobaczysz jaka tam demokracja. Bzdety to może kazdy i gdziekolwiek powiedzieć. Coś ważnego na pewno tylko po konsultacjach z szefem klubu. Aż tak to PO nie chwalmy. Gdyby było tak cacy, nie byłoby problemu z Markowiakiem. Problem jest z immunitetem, który zapewnia całkowitą bezkarność. Powinien być ograniczony. Ot co!

 15. zgadzam się z opinią na temat AM. Oni już byli i co zostało z Raciborza – grajdołek. PiS też się słabo angażuje. Najlepszym kandydatem byłby mgr inż KP. (www.paciorek.az.pl/)

 16. Przecoez w raciborskim PO nie jest walka o ideały, a o przywództwo. jeden staje przeciw drugiemu, nie żeby zaprowadzić porządek, a żeby wyeliminować silniejszego. Skrzyknęli się i wykańczają jednego. Potem przyjdzie kolej na Myśliwego itd… Dziwi mnie to, że się tak podniecacie. To przecież takie jasne…

 17. Moze przyjmiemy zaklady kto bedzie kandydatem PO w Raciborzu: Markowiak, Mysliwy czy kazde kolo wystawi swojego 🙂 I jeszcze jedno. Jaką partie reprezentuje koles ze strony która podales? LPR czy Samoobrone. Nie wydaje mi sie zeby on byl najlepszym kandydatem na prezydenta, ale moze mnie przekonasz ;>

 18. Przecież to od nas zależy na kogo zagłosujemy.Co mamy do stracenia, przecież gorzej już nie może być.Pamiętajmy tylko o jednym nie głosujmy na tych, którzy szukają ciepłego stołka, ale na ludzi młodych i wykształconych, którym chce się pracować.A zapewniam Was, że będzie lepiej.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here