150 lat kolei na lini Racibórz – Rybnik – Katowice

1 października odbędą się uroczystości związane z obchodami 150-lecia kolei na linii Racibórz – Rybnik – Katowice. W tym dniu mieszkańcy mogą wyruszyć do Rybnika pociągiem retro. Przejazd jest bezpłatny tylko w jedną stronę. Powrót już na koszt własny.

Historyczny pociąg wyruszy z Raciborza około godziny 11.40. Trasa będzie wiodła przez Nędzę (11.54 – 11.59), Suminę Wieś (12.16 – 12.21), Rydułtowy (12.32 – 12.52), Rybnik – Niedobczyce (13.18 – 13.28), do Rybnika (13.40).

2 października o godzinie 9.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku (ul. Szafranka 7) odbędzie się konferencja naukowa pt. 150 lat kolei w Rybniku zorganizowana przez Muzeum w Rybniku. W celu udostępnienia jej szerszemu gronu oraz promocji kolei, w styczniu 2007 roku Muzeum w Rybniku opublikuje materiały pokonferencyjne. Spotkanie będzie poświęcone historii kolei na terenie Górnego Śląska, jej roli w transporcie lądowym oraz możliwej przyszłości. Wśród poruszanych zagadnień należy wymienić szczegółową analizę procesu budowy tunelu w Rydułtowach, dzieje licznych kolei towarzyszących (wąskotorowych, przemysłowych) czy też zagadnienie kolei w kartografii. Prelegentami będą osoby związane z transportem kolejowym (Grupa PKP S.A., PTKiGK S.A.) oraz przedstawiciele regionalnych placówek kultury województwa śląskiego i badacze regionalni.


Ponadto, z okazji obchodów, wydawnictwo z Rybnika przygotowało obszerny album historyczny "Koleją z Katowic do Raciborza".

/SaM/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here