Węgrzy w Raciborzu

20 października w raciborskim magistracie władze miasta gościły delegację przedstawicieli Samorządu
Mniejszości Polskiej w XIV Dzielnicy Budapesztu, samorządowców,
przedstawicieli oświaty węgierskiego Zuglo – dzielnicy Budapesztu.22 – osobowa delegacja na czele z wiceburmistrzem Zuglo Panem Ivanem Halaszem przybyła do Raciborza na zaproszenie prezydenta miasta. Dyskutowano głównie o oświacie oraz zbliżających się wyborach.
– Bardzo się cieszę, że nawiązana współpraca dobrze się rozwija. Deklaruję przyjazny klimat do dalszego rozwoju wzajemnych stosunków i stworzenia korzystnych warunków do wymiany i prezentacji doświadczeń w różnych dziedzinach działalności samorządowej – powiedział na spotkaniu zastępca prezydenta Mirosław Szypowski.

Poza spotkaniem z władzami Raciborza, Węgrzy uczestniczyli w lekcji muzealnej dla grupy dzieci z Przedszkola nr 23, zajęciach: z wychowania muzycznego metodą B. Strauss, terapeutycznych metodą W. Sherborne realizowanych przez raciborskie przedszkola Nr 15, 24. W Szkole Podstawowej Nr 1 wzięli udział w zajęciach w klasach integracyjnych – diagnozowanie wad mowy, słuchu i wzroku dzieci i młodzieży. Odwiedzili również gimnazja Nr 1 i 2 oraz obiekty sportowe i kulturalne Raciborskiego Centrum Kultury – DK "Strzecha" oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Przypomnijmy po powodzi 1997 roku polonia węgierska przyjęła na Węgrzech dzieci, których rodziny dotknięte zostały skutkami żywiołu. To właśnie w tym czasie nawiązała się współpraca miedzy dyrektorami przedszkoli. Wzajemne kontakty opierają się na doświadczeniach w korzystaniu z różnych metod form pracy w przedszkolach. Dwutorowa współpraca pomaga wdrażać w placówkach oświatowych innowacyjne i sprawdzone metody i techniki nauczania w zakresie edukacji przedszkolnej. – Po ostatniej wizycie raciborskiej delegacji na Węgrzech w naszych przedszkolach rozpoczęto pracę z dziećmi poprzez muzykę klasyczną metodą Batii Strauss – mówi Marek Kurpis Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here