Drogowe perypetie

Problem katastrofalnej nawierzchni dróg raciborskiego powiatu pojawia się już nie po raz pierwszy. Bywa, że nie zdążą umilknąć głosy w sprawie remontu jednego odcinka, jak już dają słyszeć się kolejne apele mieszkańców (i kierowców) o ogromnej potrzebie poprawy stanu kolejnych tras komunikacyjnych. Apele te – niestety – bardzo często pozostają bez echa.Uciążliwą dla wielu ludzi kwestią po raz kolejny postanowił zająć się poseł Henryk Siedlaczek. 14. listopada br. skierował do ministra transportu – Jerzego Polaczka pismo, w którym porusza problem konieczności poprawy stanu nawierzchni i modernizacji drogi krajowej nr 45 i drogi wojewódzkiej nr 935 w Raciborzu, ze szczególnym uwzględnieniem skrzyżowania ulic Głubczyckiej, Mikołaja i Mariańskiej.

W interpelacji poseł zwraca uwagę, że miasto Racibórz oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), a także przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalami DOM w Raciborzu wraz z zainteresowanymi mieszkańcami czynią nieustanne starania w sprawie poprawy stanu nawierzchni i modernizacji skrzyżowania ulic Głubczyckiej, Mikołaja i Mariańskiej oraz DK 45 i DW 935 w Raciborzu.

- reklama -

Obecny stan techniczny ulic Głubczyckiej, Mikołaja i Mariańskiej powoduje powstawanie bardzo niebezpiecznych drgań ścian konstrukcyjnych, nośnych, położonego bezpośrednio przy drodze bloku mieszkalnego. Z uwagi na natężony ruch oraz ciężary samochodów poruszających się po tych ulicach, jego stan coraz bardziej ulega pogorszeniu” – stwierdza H. Siedlaczek.

Zły stan techniczny powyższych odcinków przyczynia się do uciążliwości życia codziennego mieszkańców domów, znajdujących się w sąsiedztwie tych tras ze względu na natężony ruch uliczny. Nierówności w nawierzchni są efektem dużych uderzeń przejeżdżających samochodów. W konsekwencji dochodzi do licznych uszkodzeń podwozi, a także częstych drogowych kolizji. Z kolei hałas w pobliżu tychże zabudowań przyczynia się do drgania ścian wewnątrz budynków. Sytuacja znacznie pogorszyła się po ostatniej srogiej zimie, kiedy to zaczął odpadać tynk, a z dachu poczęły zsuwać się dachówki.

Poseł dodaje również, że dotychczasowe liczne interwencje zainteresowanych tą sprawą organizacji oraz indywidualnych osób w GDDKiA nie dają zadowalających odpowiedzi, tłumacząc się brakiem środków finansowych na ten cel.

W celu poprawy komunikacji i bezpieczeństwa, przygotowano też nowy projekt ronda, tzw. nerki dwóch mniejszych rond. Umożliwiłoby to znacznie lepszą komunikację dla wyjeżdżających z dróg podporządkowanych. Przy modernizacji przedmiotowego odcinka należałoby się zastanowić nad takim rozwiązaniem technicznym lokalizacji rond, aby zachować lub nawet zwiększyć ilość miejsc parkingowych przy zbiegu ul. Londzina i Mariańskiej ze względu na jego istotne położenie strategiczne„.

Ze względu na naglącą potrzebę jak najszybszego zajęcia się powyższym problemem, poseł Siedlaczek kieruje w stronę ministra następujące pytania:
a)Kiedy i w jakim zakresie planuje się rzeczywiste wykonanie remontu ulic Głubczyckiej, Mikołaja oraz DK 45 i DW 935 w Raciborzu?;
b) Jakie zostaną wykonane zabezpieczenia w celu poprawy stanu technicznego usytuowanego w tym rejonie budynku mieszkalnego, aby zapobiec jego dalszemu niszczeniu wskutek nieustających drgań, spowodowanych zbyt dużym natężeniem ruchu ulicznego?;
c) Czy zostanie rozważona możliwość zmiany projektu ronda tzw. „nerki” na dwa mniejsze ronda?;
d) Czy przygotowując projekt przebudowy skrzyżowania w ww. miejscu, będzie możliwe zwiększenie ilości miejsc parkingowych w rejonie ulic Londzina i Mariańskiej?„.

Na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze znana ministerialna odpowiedź na wniosek posła Siedlaczka. Gdy tylko takowa nadejdzie, redakcja z pewnością  powróci do tego tematu.

/Cnc/

- reklama -

9 KOMENTARZE

  1. Przed wyborami ,to sitwa oczerniała Kusego. Że burdele chce otwierać w Raciborzu że Kusy to w ogóle nie z Raciborza( komentarz siostry zakonnej z Annuncjaty) a teraz Szumowiny do Wojewody po kasę.

  2. Przed wyborami ,to sitwa oczerniała Kusego. Że burdele chce otwierać w Raciborzu że Kusy to w ogóle nie z Raciborza( komentarz siostry zakonnej z Annuncjaty) a teraz Szumowiny do Wojewody po kasę.

  3. Przed wyborami ,to sitwa oczerniała Kusego. Że burdele chce otwierać w Raciborzu że Kusy to w ogóle nie z Raciborza( komentarz siostry zakonnej z Annuncjaty) a teraz Szumowiny do Wojewody po kasę.

  4. dziecko neostrady… nieletni nie powinni mieć możliwości wypowiadania się tutaj a komentarze nie powinne być anonimowe i od razu zrobiłby się pożądek… winetooo znajdź sobie inną zabawkę albo dziewczynę to skończysz pisać takie pierdoły…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here