Nowy prezes „Rodła”

Szanowni Czytelnicy Raciborskiego Portalu, wprawdzie Nowy Rok 2007 wtopił się już całkowicie w naszą codzienność i tylko gdzieniegdzie pobrzmiewa jeszcze głos kolęd, życzenia i łamanie się opłatkiem, jednak dobrych życzeń nigdy za wiele. Tą drogą pragniemy przesłać gratulacje i życzenia dla Polonii w Niemczech, a szczególnie dla nowowybranego Prezesa Zarządu Głównego Związku Polaków w Niemczech spod znaku „Rodła”.Kazimierz Głowacki dotychczasowy Prezes Związku Polaków spod znaku „Rodła” oddział w Mannheim, w grudniu 2006 roku, podczas Walnego Zebrania Związku w Bochum wybrany został prezesem całego Związku spod znaku „Rodła” w Niemczech. Warto dodać, że Związek Polaków w Niemczech szczyci się bogatą tradycją od 1922 roku, zaś wybór pana Kazimierza Głowackiego na tę odpowiedzialną funkcję, cieszy nie tylko gminę Kietrz, Nową Cerekiew gdzie się urodził, lecz również ziemię raciborską, z którą od lat jest związany. Pan Kazimierz żonaty z Ewą Drewienko – byłą pielęgniarką raciborskiego szpitala ma dwóch synów i dwie córki. W 1990 roku wyjechał z rodziną do Niemiec, gdzie szybko prócz życia zawodowego zaangażował się w działalność polonijną. Najpierw była to działalność przy Polskiej Misji Katolickiej, a następnie, przez trzy kadencje, jako Prezes Związku Polaków spod znaku „Rodła” w Mannheim. 


W tym to okresie, od 1999 roku nawiązana została współpraca z Towarzystwem Miłośników Ziemi Raciborskiej i czynne zaangażowanie podczas obchodów Roku Abpa Józefa Feliksa Gawliny. Wspólny wyjazd dwóch grup na grób na Monte Cassino, zaangażowanie w budowę pomnika w Raciborzu.

Dzięki osobistym staraniom w rozprowadzeniu cegiełek na budowę pomnika wśród Polonii, nie tylko w Niemczech, ale na całym niemal świecie, raciborski pomnik arcybiskupa Gawliny, w takiej postaci, zdobi nasze miasto.

Pan Kazimierz Głowacki stał się doskonałym łącznikiem TMZR z arcybiskupem Szczepanem Wesołym z Rzymu (również raciborzanin), który od początku całym sercem włączył się w dzieło budowy pomnika i dokonał jego poświęcenia 15 listopada 2006 roku w Raciborzu.

Jesteśmy głęboko przekonani, że pan Kazimierz Głowacki, nowy Prezes Związku Polaków w Niemczech będzie doskonałym ambasadorem Polonii, już nie tylko z Mannheim – lecz z całych Niemiec – czego serdecznie życzymy.

W imieniu przyjaciół i znajomych – Małgorzata Rother Burek oraz Mieczysław Wanicki z Kietrza – styczeń 2007 roku.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here