10 mln zł. dla kompleksu w Rudach

0

30 stycznia w Gliwicach odbyła się konferencja poświęcona projektowi „Rekonstrukcja Pocysterskiego Zespołu Klasztorno – Pałacowego w Rudach”. Uzyskał on dofinansowanie z Unii w wysokości 10 mln zł. To największa dotacja w grupie obiektów sakralnych w skali kraju.
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, oraz z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Operacyjnego „Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Podczas konferencji przedstawione zostały założenia projektu renowacji zabytku, a także jego historia i plany na przyszłość. Zaplanowano również wizytę studyjną w Zespole Klasztorno – Pałacowym w Rudach.

W tej chwili w kompleksie trwają prace przy odbudowie i renowacji samego obiektu jak i otaczającego go parku. W przyszłości, jak mówi kustosz obiektu, ks. Jan Rosiek, ma stać się ośrodkiem wiary, kultury i nauki, pożytecznym dla mieszkańców Górnego Śląska. Rozwijane mają być także inicjatywy naukowe, edukacyjne, kulturalne i ekumeniczne. Rozważa się także możliwość stworzenia ośrodka rehabilitacyjnego prowadzącego działalność wypoczynkową dla dzieci i dorosłych. Najstarszą część klasztoru planuje się przeznaczyć na sale muzealne, wystawiennicze i konferencyjne. Spory nacisk zamierza się położyć na park, otaczający klasztor, który jest niewątpliwie dużym atutem kompleksu.

Obiekt w Rudach kilka lat temu uzyskał 3,5 mln zł. dofinansowania, ale ze środków wtedy nie skorzystano, bo nie pokryłyby modernizacji całego kompleksu. Teraz prace mogły ruszyć pełną parą. Pierwszy etap robót skończyć się ma jesienią 2008 roku, w 750 rocznicę założenia klasztoru.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here