Racibórz stara się o dodatkowe środki z Regionalnego Programu Operacyjnego

Miasto Racibórz ubiega się o 21 milionów euro dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego na zadanie „Rozwój bazy dydaktycznej i sportowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu”. Dziś projekt został złożony w Urzędzie Marszałkowskim.W ramach przedsięwzięcia „Rozwój bazy dydaktycznej i sportowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu” przewidziano realizację  następujących  zadań:

– nadbudowa jednego piętra budynku (obiekty dydaktyczne ul. Słowackiego 55) PWSZ w Raciborzu;
– modernizacja budynku krytej pływalni (obiekt dydaktyczny ul. Słowackiego 55) PWSZ  w Raciborzu;
– remont budynku „Domu Studenta”  przy ul. Słowackiego 57, PWSZ w Raciborzu;
– rozbudowa z przebudową oraz zmiana sposobu użytkowania hali przemysłowej na halę sportową przy ul. Łąkowej (obiekt dydaktyczny PWSZ);
– budowa nowoczesnego wielofunkcyjnego Ośrodka Sportowego w centrum Raciborza  ( tj. basen z funkcjami spa oraz Nadodrzańskie Bulwary Spacerowe);
– zagospodarowanie wyrobisk pożwirowych „Ostróg” (teren sportowo-rekreacyjny PWSZ oraz Miasta).

- reklama -

Celem głównym projektu jest rozwój gospodarczy Ziemi Raciborskiej jako prężnego ośrodka szkolnictwa wyższego. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez rozwój bazy dydaktycznej i sportowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz rozwój nowoczesnej infrastruktury w zakresie aktywnych form wypoczynku, rekreacji i sportu otaczającej uczelnię.

W wyniku analizy podziału środków dla 16. RPO na lata 2007-2013 Minister Rozwoju Regionalnego, podjęła decyzję o stworzeniu dodatkowego mechanizmu finansowego skierowanego do regionów o najmniejszej szacowanej alokacji per capita.

Województwo Śląskie ma możliwość otrzymania, w ramach tego mechanizmu, dodatkowych ok. 150-200 mln euro na projekty o charakterze ponadregionalnym, mające kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu. Wsparciem mogą zostać objęte zarówno projekty kwalifikujące się do Regionalnego Programu Operacyjnego, jak i wpisujące się w zakres sektorowych Programów Operacyjnych.

W związku ze złożonym wnioskiem Miasto Racibórz o podział dodatkowych środków rywalizować będzie z największymi śląskimi aglomeracjami.

/UM/

- reklama -

110 KOMENTARZE

  1. Ale ja przecież nic innego nie życzę Raciborzowi jak tylko sukcesu ale czy naprawdę akurat miasto 50-60 tysięczne ma być na siłę kreowane na ośrodek akademicki w sytuacji kiedy za 5 lat będzie niż demograficzny, a za 10 lat nawet uczelnie typu UO czy UŚ będą miały problemy z naborem… I tu w tym widzę marnowanie pieniędzy na coś co nie ma wieloletnich perspektyw, ani podstaw. Rybnicki kampus w dużej części jest sponsorowany przez miasto i przez fundacje! Chcecie wielkomiejskiej uczelni

  2. a tymczasem studenci nie mają naukowych stypendiów i żadnych szans na chociażby minimalne zakosztowanie studenckiej wolności. Taki mały przykład. Żeby pojechać na dyskotekę trzeba jechać do Krzyżanowic, basenu nie ma, imprez kulturalnych żadnych, sportowych też nie, życie klubowo-pubowe nie istnieje (wiem to od studenta który się uczy w PWSZ)… A wy jak małe dzieci, chcecie uczelni bo myślicie że to tak samo jak stworzenie nowego gimnazjum…

  3. Arteksie Ty coś kręcisz z tą PWSZ. Strasznie boli cię, że na pieczątce tejże placówki stoi Racibórz a nie Rybnik. I znajdujesz każdy powód by tą alergią nas zaszczepić. Raz przeszkadza Tobie, że znajduje się cos takiego w miasteczku 50-60 tys, raz przeszkadza Ci jakość świadczonych usług przez PWSZ, kiedy indziej przeszkodą jest to, że stara się o państwowe pieniądze a jeszcze indziej to, że uczęszczają doń studenci nieudacznicy rodem ze wsi. I tak za każdym razem PWSZ jest ością w gardle.

  4. Jeśli tak strasznie jest wg Ciebie w tej PWSZ to co się tak martwisz i gorączkujesz zestawiając i podając za przykład rybnicki kampus? Jeśli kampus jest na takich wysokich lotach to dla niego taka PWSZ nie jest zagrożeniem czy konkurencją i sam się obroni lecz jeśli jest inaczej to się nie dziwię, że tak szczekasz na PWSZ.

  5. A dlaczego opactwo w Rudach jest niby marnowaniem pieniędzy.To piekny obiekt i zasługuje na drugie życie.Będzie słuzyło całemu społeczeństwu.W podobnym obiekcie w Kamieniu śląskim kuria opolska stworzyła nawet małe sanatorium .Autostrady będą płatne wiec alternatywne drogi muszą istnić.zreszta koncepcje zmieniaja sie w Polsce jak w Kalejdoskopie i kto wie czy zbudujas ją w takim ksztalcie jak oecnie planują

  6. Stare pryki dyskutuja o sprawach dotyczacych studentow… Ale sie zgadzam z Arteksem, ze zalozyc szkole latwo. Gorzej stworzyc klimat… Faktycznie jezdzimy w 3-4 osoby autem popoludniami i wieczorami do Rybnika sie zabawic bo w Raciborzu nie ma niestety co robic a Ozon jest tylko jeden, imprez jest w Racku jak na lekarstwo… Moze sie to w przyszlosci zmieni. Na razie kicha. Jak tam powstana multipleksy to nasze wyjazdy beda czestsze. Oczywiscie poza sesja – ma sie rozumiec;)

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here