Kolarskie święto na Ocicach

Cyklo Klub „Ziemia Raciborska” i Uczniowski Klub Sportowy „Siódemka” byli organizatorami Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „Memoriału Ks. Prałata Bernarda Gade”, który odbył się 3 maja w Raciborzu.


W tym roku wyścig, zorganizowany po raz piąty, był tradycyjnie rozgrywany ulicami osiedla Ocice tak, aby wszyscy zainteresowani mogli z bliska oglądać rywalizację sportową młodzieży kolarskiej poniżej 23 roku życia, reprezentującej kluby polskie i czeskie. Sprzyjała temu piękna słoneczna pogoda.


Oprócz podstawowego celu, jakim jest rywalizacja sportowa, wyścig ma przypominać mieszkańcom Śląska i Ziemi Raciborskiej charyzmatyczną postać śp. kapłana ks. Bernarda Gade. Za życia jego osoba zawsze związana była z rowerem, którym poruszał się po drogach Śląska pełniąc duszpasterską posługę. Historyczny rower marki „Adler”, który wciąż nadaje się do jazdy można podziwiać do dzisiaj, chociaż pewnie nawet Lance Armstrong jadąc na nim, nie poradziłby sobie w sportowej rywalizacji z młodymi kolarzami, którzy potrafili utrzymywać średnią prędkość na trasie powyżej 40 km/h. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż w opinii uczestników trasa była trudna technicznie, a długi podjazd, który trzeba było pokonać kilkanaście razy, często odbierał „parę” w nogach.

Zanim rozpoczęto prawdziwą sportową rywalizację na trasie pojawili się w kolarskiej zabawie niezrzeszeni chłopcy z rocznika 94 i młodsi: I miejsce zajął Patryk Smuda, II Mirosław Michna (obaj Racibórz) a na III miejscu był Patrick Kuroczik z Pawłowa, wśród dziewcząt najlepsza była Emilia Strzeduła z Pawłowa przed Agatą Kozik z Gliwic i Julią Filtys z Opola. Rywalizację niezrzeszonych gimnazjalistów wygrał Tomasz Papiniak z Pawłowa przed Rolandem Sopą (Opole) i Szymonem Długoszem (Głuchołazy). Żacy (rocznik 95 i młodsi) wśród nich najlepszy był Mateusz Ruduk (Jelcz Laskowice), który wyprzedził Artura Gizę (Gliwice) i Piotra Obruśnika (Bolesław).Dodatkowo rozegrano wyścig dla dorosłych pod nazwą „Księża i VIP” tutaj najlepszy okazał się ks. Rafał Wyleżoł z Gliwic na IV miejscu sklasyfikowano ks. Henryka Wyciska z Bolesławia rozdzielonych przez Rolanda Skupnika z Raciborza II miejsce i Henryka Wołoszczyka z Kolonowskiego III miejsce.

Wyścigi Ogólnopolskiego kryterium ulicznego na Ocicach przeprowadzono na trasie okrężnej o długości 1400m , przy zamkniętym ruchu ulicznym. Sportową rywalizację rozpoczęły dziewczęta we wspólnym wyścigu w kategoriach młodziczek i juniorek młodszych, które rywalizowały na dystansie 11 km 200 m (8 okrążeń), Agnieszka Zając (Racibórz) walczyła dzielnie ale ostatecznie zajęła czwarte miejsce. Wygrała Dominika Żukowska (Brzeg Bustan Nysa). Następnie wystartowali młodzicy, którzy mieli do przejechania 10 okrążeń (dystans 14 km), tutaj najszybszym okazał się Patryk Pacan (Slavia Ruda Śląska).Kibice z niecierpliwością oczekiwali wyścigu juniorów młodszych, którzy mieli do pokonania 22 okrążenia (łącznie 22 km i 400 m.) Począwszy od pierwszego Memoriału nad tym wyścigiem tradycyjnie patronat sprawuje starosta raciborski. Wszyscy sympatycy kolarstwa spodziewali się dobrego występu Szymona Strzeduły, Karola Kuczyńskiego i Krzysztofa Michny trójki kolarzy UKS „Siódemka „Racibórz. Wyścig rozpoczął się zgodnie z oczekiwaniami i przez długi czas na prowadzeniu był Szymon Strzeduła, a w czołówce z szansą na miejsce na podium jechał Karol Kuczyński. O ostatecznej kolejności w wyścigu zadecydowała akcja przeprowadzona przez trójkę kolarzy, po jednym z punktowanych finiszów, na którym punktowali i Szymon Strzeduła, i Karol Kuczyński. Wspomniana trójka „dowiozła” się na finisz a potem mocno nacisnęła i odjechała reszcie grupy, Szymon i Karol niestety zostali w głównym peletonie, który nie zdołał już dogonić uciekających. W klasyfikacji końcowej zwyciężył Wojciech Pszczolarski (Brzeg Bustan Nysa) przed Szymonem Strzedułą, na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Podolski (GK Gliwice), a czwarte miejsce zajął Karol Kuczyński. W tym roku się nie udało, ale młodzi raciborscy kolarze już myślą o rewanżu za rok.Wyścig kobiet w kategorii „open” na dystansie 19 km 600 m (14 okrążeń) był popisem Katarzyny Barczyk bardzo mocnej zawodniczki Primusa, która finiszowała samotnie pozostawiając grupę daleko z tyłu. Ostatnie dwa wyścigi odbyły się w najstarszych kat wiekowych. Wśród juniorów, którzy mieli do pokonania 30 km i 800 m (22 okrążenia), najlepiej zaprezentowali się Dawid Patyński (Błękitni Dobrawa), Paweł Bernas (GK Gliwice) i Patryk Ratajczyk (Błękitni Dobrawa)zajmując kolejno I II i III miejsce. Na V miejscu wyścig ukończył Martin Herzog (Cyklo Klub Ziemia Raciborska).


Jeszcze jeden miły akcent dla gospodarzy miał miejsce w wyścigu orlików na dystansie 39 km i 200 m (28 okrążeń). Wychowanek raciborskiego klubu Łukasz Strzeduła, dzisiaj reprezentujący team Dobrawa Koziegłowy przez cały wyścig dzielnie rywalizował z Konradem Czajkowskim (Chrobry Harfa) jednak na koniec musiał pogodzić się ze zdobyciem II miejsca.
W imprezie wzięło udział 90 zrzeszonych i 38 niezrzeszonych zwolenników szybkiej jazdy na rowerze. Organizatorzy zaliczają imprezę do udanych tym bardziej, że obyło się bez groźnych wypadków, które są niejako wkalkulowane w ryzyko ścigania się na rowerach.


/Piela/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here