Majówka w Strzesze

3 maja raciborska „Strzecha” cieszyła i rozbrzmiewała folklorystycznymi prezentacjami zespołów pieśni i tańca.

Prezentacja ludowych kapel i zespołów to propozycja o tyle ciekawa, że na scenie można podziwiać umiejętności taneczne i wokalne, poczynając od popisów najmłodszej grupy przedszkolaków, a kończąc na najstarszej – reprezentowanej przez studentów Uniwersytetu III Wieku.

W środę oglądaliśmy m.in. tańce i zabawy śląskie w wykonaniu zespołu Mini Strzecha, tańce i zabawy górali spiskich (Mała Strzecha), wiązankę tańców śląskich (Strzecha młodzież), wiązankę tańców cieszyńskich i górali Beskidu Śląskiego (ZPiT Strzecha). Poza tym na scenie zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca Żywczanie i zespoły ludowe Bejateka i Urpin, zespół wokalny Sudarynja.
Grupa taneczna Uniwersytetu III Wieku przygotowała wiązankę tańców śląskich, ze szczególnym naciskiem na kultywowanie tradycji tańca raciborskiego. Zespół, któremu akompaniuje Jerzy Wieder, przygotowany przez choreograf Aleksandrę Orłowską wystąpił z towarzyszeniem chóru „Echo” z Klubu Seniora „Cegiełka”. Staramy się kultywować piosenki starego Raciborza– mówi Aleksandra Orłwoska sięgamy i po te ze zbioru Masarczyka i te wyszperane u kolekcjonerów .
Piękna pogoda, świetna oprawa imprezy ściągnęły do amfiteatru Strzechy wypoczywających raciborzan. Cieszy liczny udział dzieci – komentuje jeden z rodziców, pociechy występującej na scenie – to jest prawdziwa lekcja regionalizmu, pokaz stroju ludowego, tańca i zabaw naszych przodków.


Wieczorem odbyły się koncerty folkowe gości: Folkoperacji i zyskującego coraz większą popularność zespołu Żywiołak – zdobywcy licznych nagród m.in. Grand Prix – Nagrody Prezesa Polskiego Radia na najważniejszym w Polsce festiwalu muzyki folkowej „Nowa Tradycja” w Warszawie.


/BSp/- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here