Podwyżka dla urzędników, bo odchodzą z pracy

Radni zdecydowali ostatecznie o losie 7,5 – milionowej nadwyżki.

Część nadwyżki pójdzie m.in. na dokończenie przebudowy ul. Browarnej od ul. Solnej do ul. Wojska Polskiego (130 m) za 300 tys. zł, aż 1,5 mln zł idzie na remonty dróg po robotach kanalizacyjnych – trzy ulice na Płoni i trzy w Markowicach. – Szerokość jest tak duża, że wykonawca nie będzie, w ramach robót kanalizacyjnych, wykonywał renowacji całej nawierzchni, dlatego gmina musi się dołożyć – tłumaczy prezydent Mirosław Lenk.

Na plany zagospodarowania przestrzennego pójdzie 50 tys.zł. 630 tys.zł. ma pójść na wynagrodzenie dla nauczycieli, na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych – 100 tys.zł. 50 tys.zł. przekaże się powiatowi na budowę chodnika w ul. Ocickiej i Wiejskiej, za 130 tys.zł. wyremontuje się nawierzchnię ścieżki rowerowej Racibórz – Krzanowice na odcinku zlokalizowanym na terenie Raciborza, koszty podziałów geodezyjnych wynoszą 40 tys.zł., na realizację „Programu rozwoju społeczeństwa informacyjnego w mieście Racibórz” idzie 30 tys.zł.

Jak twierdzi prezydent Mirosław Lenk pracownicy z urzędu odchodzą a magistrat ma problem ze znalezieniem fachowców za tak niskie pensje, więc zdecydowano, że 115 tys.zł. przeznaczy się na podwyżki dla urzędników.

20 tys.zł wydano na organizację dożynek gminnych, zaś 24 tys.zł. na organizację konferencji „10 lat po powodzi na Odrze – Racibórz 1997-2007”. 15 tys.zł. przeznaczono na wydawanie miesięcznika „Raciborski Informator Miejski”. 20 tys.zł. dostała straż miejska na zakup rowerów oraz remont pomieszczeń. Drugie tyle na „regulację systemu wynagrodzeń”.

Za tyle samo chce się wybudować na terenie miasta słupy do monitoringu. – Będą na nich zlokalizowane fotoradary, które, mam nadzieję, zdyscyplinują naszych kierowców… – komentuje Edward Mazur, komendant raciborskiej policji. Póki co nie wiadomo jeszcze ani ile ich będzie, ani też, gdzie będą polować na drogowych piratów, ale Mazur zdradza, że będą to miejsca gdzie do wypadków i kolizji dochodzi najczęściej.


150 tys.zł. wyniesie dofinansowanie zakupu samochodu bojowego dla Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej. Na naukę pływania w klasach I-III idzie 200 tys.zł., zagospodarowanie terenu – boiska górnego przy Zespole Szkolno Przedszkolnym Nr 2 – 70 tys.zł. OPS dostanie 25 tys.zł. na zakup komputerów, 10 tys.zł. poszło na remont Centrum Matki z Dzieckiem „Maja”. Ponad pół mln zł. przeznaczono na modernizację parku im. Miasta Roth, 100 tys.zł., na remont schodów zewnętrznych w budynku biblioteki przy ul. Kasprowicza, muzeum na ochronę fizyczną budynków i zbiorów dostanie 30 tys.zł.. Występy artystyczne w ramach zamierzenia „Historyczne miasta polskie” oraz bicie monety z wizerunkiem Raciborza to koszt 24 tys.zł., za 17 tys.zł. zorganizowano obchody 160-tej rocznicy uruchomienia linii kolejowej Racibórz-Chałupki, a za 100 tys.zł. zrobi się ogrodzenie boiska piłkarskiego oraz wykonanie piłkochwytów w Brzeziu.

Z kolei większą część nadwyżki (prawie 4 mln zł.) zdecydowano zostawić na boku na pokrycie wkładów własnych do inwestycji, na które gmina ma nadzieję dostać dofinansowanie z Unii. Mowa tu m.in. o modernizacji Pl. Długosza, kompleksowym remoncie Raciborskiego Centrum Kultury, czy odbudowie raciborskiego zamku, na którą 5 mln euro ma dostać powiatu a miasto do inwestycji chce się dołączyć na etapie przygotowania dokumentacji.

Zmiany w budżecie dotyczą też wydatków na planowaną przebudowę ul. Opawskiej na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul. Ocickiej. W tym roku gmina rezygnuje z realizacji przedsięwzięcia, bowiem otrzymała z INTERREG-u dofinansowanie niższe niż się spodziewała.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here