Obóz w czeskim Vitkovie

Kolejnym działaniem w ramach polsko-czeskiego projektu „Sport zbliża narody” w ramach programu Interreg IIIa dofinansowanego z Unii Europejskiej i budżetu państwa był trzydniowy obóz sprawnościowy pt. „Woda, ziemia, skała” w czeskim Vitkovie. Uczniowie wszystkich piątych klas z „Jedynki” długo czekali na ten wyjazd. 7 maja o godzinie 8.00 zebrali się pod szkołą na Ostrogu gotowi do wyjazdu. Po zapakowaniu bagaży i sprzętu sportowego wyruszyli w stronę polsko-czeskiej granicy w Pietraszynie. Po kontroli granicznej bez przeszkód trafili do celu. Po zakwaterowaniu na terenie Autocampu Podhradi odbył się apel organizacyjny, na którym wyjaśniono zasady bezpieczeństwa oraz zapoznano uczestników z programem obozu. Po obiedzie odbyły się zajęcia „na ziemi i na wodzie”. Dwie grupy brały udział w rozgrywkach w dwa ognie, natomiast trzecia grupa miała zajęcia z kajakarstwa i odwrotnie. Czescy instruktorzy kajakarstwa pokazali dzieciom jak posługiwać się wiosłem i jak kierować kajakiem. Duża część polsko-czeskiej grupy pierwszy raz w życiu miała na sobie kapok. Dodatkową atrakcją był ponton, na którym jednocześnie mogło pływać sześć osób. Po tych zajęcia chłopcy rozegrali międzynarodowy mecz w piłkę nożną i koszykową. Po kolacji odbyło się wspólne ognisko ze smażeniem kiełbasek. Dzieci pięknie śpiewały piosenki.
Drugiego dnia po śniadaniu Czesi pojechali na wycieczkę rowerową. Pozostała grupa wybrała się do miejscowości Vikštejn gdzie znajdują się ruiny zamku. Podążając przez góry poruszali się szlakiem niebieskim. Zabytek schowany był za ścianą lasu położonego na południowych krańcach ziemi opawskiej, niedaleko zapory krużberskiej i miejscowości Dubova. Ruiny gotycko-renesansowego zamku sięgają swoją historią średniowiecza. Zamek powstał w połowie XIII w. Jego założycielem był niejaki Vítko z Krawarza (Kravař). Pełnił rolę twierdzy granicznej, mającej chronić księstwo opawskie, do którego władców też należał. W latach 20. minionego stulecia postawiono tu wieżę widokową, z której rozciąga się widok na dolinę rzeki Morawicy, obecnie park krajobrazowy. W Vikštejnie przebywał sławny średniowieczny minnesinger Valter von der Vogelweide, poeta i muzyk, opiewający w swych pieśniach tutejsze życie dworskie.
Po wyczerpującej wycieczce był obiad i krótki odpoczynek. Po południu odbyły się zajęcia z nauki udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez panią Beatę Joszko. Dzieci nauczyły się, co zrobić, gdy zobaczą poszkodowanego oraz jak go ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Miały okazję wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie LittleAnia i MiniAnia. Uczestnicy obozu uczyli się też bandażowania. Równocześnie z tymi zajęciami odbywały się zajęcia z profilaktyki uzależnień prowadzone przez panią Elżbietę Leśniak. Miały one za zadanie wyposażenie dzieci w szereg umiejętności potrzebnych w odmawianiu i przeciwstawianiu się kuszącym nałogom. Wieczorem odbyły się ciekawe zajęcia integracyjne przy muzyce.
Ostatniego dnia każda klasa prezentowała swoje osiągnięcia. Po podsumowaniu punktów wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali dyplomy. Na koniec wszyscy otrzymali słodycze. O godzinie 15.00 Polska grupa wyruszyła do domu po drodze podziwiając okolice. Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni z wyjazdu, dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd za granicę. W obozie wzięło udział 72 uczniów SP1 i 40 uczniów ZSMS Vrchni 19. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Katarzyna Śledź, Iwona Kołtun, Elżbieta Leśniak, Jolanta Zacharko, Katarzyna Gruchel, Bogumiła Wołoszyn-Beker. Za wspaniałą współpracę dziękuję w imieniu dzieci i swoim- Beata Joszko- kierownik obozu i koordynator projektu.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here