Starania o chorzowskie Euro 2012

Blisko miesiąc temu w brytyjskim Cardiff oficjalnie ogłoszono, że gospodarzami Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku będą Polska i Ukraina.

Tę wiadomość przyjęto z ogromnym zadowoleniem. Wszak ta sportowa impreza jest jednym z większych tego rodzaju wydarzeń sportowych w świecie, a i zainteresowanie piłką nożną nieustająco wzrasta. Co więcej: przyznanie Polsce i Ukrainie prawa do organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej daje niepowtarzalną okazję do zaprezentowania się jako organizator nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Obiekty, na których rozegrane zostaną mecze sportowe, przyciągną rzesze kibiców z całego świata, co bezspornie wiąże się nie tylko z budową lub renowacją samych stadionów sportowych, ale i modernizacją, i przygotowaniem ogromnego zaplecza w postaci bazy hotelowej, gastronomicznej, infrastruktury drogowej, komunikacyjnej (łatwość połączeń pomiędzy poszczególnymi miastami) itd.

- reklama -

Jednak organizacja tak wielkiej imprezy sportowej, to wielkie i bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Ze względu na ogrom kosztów – zdaniem posła Henryka Siedlaczka – logiczne wydaje się dostosowanie obiektów, stadionów już istniejących do obowiązujących wymogów, co istotnie zmniejszy poniesione nakłady.

Budowa nowego stadionu i towarzyszącej mu infrastruktury technicznej, to inwestycja znacznie bardziej kosztowna niż przebudowa i modernizacja obiektu już istniejącego. Takim właśnie odpowiednim obiektem jest Stadion Śląski w Chorzowie” – mówi poseł.

Chorzowski Stadion Śląski usytuowany jest w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. To największy tego typu obiekt sportowy w dzisiejszej Polsce. Jeszcze kilka lat temu, Chorzów był typowym dla Górnego Śląska ośrodkiem wielkiego przemysłu. Obecnie miasto zmieniło swoje oblicze. Przemysł wydobywczy powoli przechodzi do historii, a zakłady przemysłu hutniczego i chemicznego zostały zrestrukturyzowane. Miasto postawiło na rozwój szkolnictwa, małej i średniej przedsiębiorczości, handlu i usług. Lokalizacja w centrum śląskiej aglomeracji sprawia, że dojazd do Chorzowa, do stadionu w chorzowskim parku jest bardzo dogodny.

Oblicze zmienił także sam stadion – poddany gruntownej modernizacji, stał się obiektem na wskroś nowoczesnym. Powstała również strategia rozwoju Stadionu Śląskiego, której nadrzędnym celem jest promocja działań promocyjno-marketingowych w oparciu o ogólnopolską i ogólnoświatową rangę stadionu. Ze względu na liczne i masowe imprezy tam organizowane przy ponad 47-tysięcznej widowni, obiekt zawsze znajduje się w centrum zainteresowania kibiców, publiczności oraz mediów.

Jednak jest coś, co budzi pewien niepokój. To informacja, że na liście podstawowej miast, które gościć będą uczestników mistrzostw Euro 2012 nie znalazł się stadion w Chorzowie, mimo iż to największy tego typu obiekt w Polsce. Nie wiadomo także, jakie argumenty zdecydowały, że stadion chorzowski znalazł się dopiero na liście rezerwowej.

Zdaniem posła Siedlaczka, za wpisaniem Chorzowa na listę podstawową miast-gospodarzy, przemawia wiele istotnych argumentów: „tu rozgrywano najważniejsze mecze w dziejach polskiej piłki. Jest jedynym obok Poznania, który wymaga modernizacji, a nie budowania od podstaw, co znacznie obniża koszty. Miasto posiada doskonałą lokalizację – bliskość lotniska w Katowicach-Pyrzowicach, autostrady, centralne położenie w aglomeracji śląskiej. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajduje się odpowiednia baza hotelowa i treningowa, która już wielokrotnie sprawdziła się w stosunku do naszej reprezentacji oraz największych gwiazd piłki nożnej. Nie bez znaczenia też jest ogromny potencjał ludzki, czyli setki tysięcy kibiców zamieszkujących aglomerację śląską„.

Jak dowiedziała się redakcja, poseł, mając na uwadze zarówno prestiż, jak i względy czysto praktyczne, a także finansowe, w pełni popiera inicjatywę wielu śląskich środowisk, zarówno sportowych jak i społecznych, samorządowych, propagujących wszelkie stosowne działania w celu podjęcia inicjatywy zorganizowania tak ważnej, międzynarodowej imprezy sportowej w naszym regionie śląskim oraz włączenia Chorzowa na listę podstawową miast, w których rozgrywane będą mecze w ramach Euro 2012.

/Cnc/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here