Maria Stuchła wygrała wycieczkę do Francji

Maria Stuchła, uczennica drugiej klasy o profilu humanistycznym w II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza, zajęła pierwsze miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Śląskie Zamki i Pałace”.
W I etapie zadaniem uczestników było napisanie pracy dotyczącej jednego wybranego zamku lub pałacu, z uwzględnieniem jego historii, architektury, otoczenia. Sięgając do historii obiektu, należało wymienić jego właścicieli i związanych z nim wybitnych osobistości, a wszystko podać w ciekawej formie, która zwróciłaby uwagę komisji konkursowej.
Spośród 551 nadesłanych prac jury wybrało 25, których autorzy stawili się na etapie finałowym w Sali Balowej Pałacu Jedlinka w dniach 16-17 maja 2007.


Wśród finalistów znalazła się Maria Stuchła, uczennica drugiej klasy o profilu humanistycznym w II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza. Swoją pracę poświęciła zamkowi w Krowiarkach. Zwiedzam zamki i pałace położone dalej i bliżej – mówi Maria Stuchła, ale opisałam zamek w Krowiarkach, bo zafascynował mnie swoją historią i okazałością. Żeby przygotować merytorycznie dobry materiał, musiałam sięgać do różnorakich opracowań, również zebranych przez ludność miejscową.


Finał konkursu, przeprowadzony w formie ustnej, dotyczył podstawowych zagadnień z zakresu wiedzy o zamkach i pałacach z całego historycznego Śląska – tak polskiego, jak i czeskiego.

Alina Lach – Kapuśniak, przygotowująca Marię do konkursu nauczycielka historii w II LO, podkreśla, że uczennica osiągnęła sukces dzięki swojej pracowitości. Wartość pracy wykonanej przez laureatkę jest proporcjonalna do osiągniętych efektów – zaznacza: cała dostępna literatura przewertowana, pozycje obowiązkowe – przeczytane.

Raciborzanka zmierzyła się z uczniami ze szkół polskich i czeskich, m.in. z Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Opola, Wałbrzycha, Żywca, Bolesławca oraz czeskiej Ostravy, Krnova czy Frydka Mista. Ponieważ poziom wiedzy zawodników był bardzo wysoki, organizatorzy musieli przeprowadzić dwie dogrywki, w których ostatecznie zwyciężyła uczennica raciborskiego liceum. Marysia odpowiadała fantastycznie, swoimi wiadomościami zaskoczyła komisję konkursową – cieszy się A. Lach -Kapuśniak. Wiedzę uczestników oceniali m.in. prof. dr hab. Stanisław Nicieja – rektor Uniwersytetu Opolskiego i prof. dr hab. Stanisław Kuczyński – przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA, Prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.W nagrodę Marysia pojedzie wraz z osobą towarzyszącą na siedmiodniową wycieczkę „Zamki nad Loarą”, a szkoła otrzyma zestaw komputerowy do pracowni historycznej.
To wspaniały pomysł na wakacje: siedem dni lipca we Francji – cieszy się licealistka.
Obiecany komputer to sprzęt niezłej klasy – promienieje historyczka.

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here