Mało czytamy

….to wnioski z badań nad stanem czytelnictwa, ale …….z oferty biblioteki korzystamy.
Przy okazji obchodów Dnia Książki niektóre centra obliczeń statystycznych przeprowadziły badania nad stanem czytelnictwa.

W badaniach przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową tylko połowa Polaków zadeklarowała kontakt z książką w ciągu ostatniego roku. 32 procent przeczytało od jednej do sześciu książek, a nieco ponad 17 proc. zadeklarowało, że przeczytało ponad siedem publikacji.
Dwie trzecie Polaków nie przeznaczyło na książki ani złotówki. Z badania wynika, że korzystający z internetu są grupą, która częściej kupuje książki, niż reszta społeczeństwa.Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu podczas ogłoszonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Tygodnia Bibliotek ( 7-11 maja) również pokusiła się badania statystyczne w formie sondażu. Celem sondy było uzyskanie informacji, co mieszkańcy Raciborza wiedzą na temat biblioteki w swoim miejscu zamieszkania.

Koordynator projektu – Małgorzata Michalczyk potwierdza, że wyniki przeprowadzonej sondy ulicznej nt. „Biblioteka znana czy nieznana” nie są miarodajne, bo zostały pozyskane od 100 losowo wybranych mieszkańcach miasta, ale są pierwszym przyczynkiem do analizy kontaktów raciborzan z biblioteką.
Wyniki sondażu wskazują, że 98% ankietowanych wie, że w Raciborzu działa biblioteka, ale tylko 37% jest jej użytkownikami, przy czym 79% twierdzi, że lubi czytać. Optymizmem napawa – mówi M.Michalczyk, że spora grupa deklaruje chęć zapisania się do biblioteki.
Ciekawostką jest to, że raciborzanie, chociaż nie są czytelnikami biblioteki, jednak orientują się, jakim rodzajem zbiorów biblioteka rozporządza i jakie usługi oferuje; wiedzą, że w czytelniach można skorzystać z komputerów z dostępem do internetu. Jest to efekt starań promocyjnych palcówki – ocenia M.Michalczyk.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu stara się swoją różnorodną działalnością: kulturalną, edukacyjną, społeczną dotrzeć do społeczeństwa. Na przykład ostatnio podczas Tygodnia Bibliotek zaproponowałyśmy ofertę dla każdego przedziału wiekowego – przypomina M.Michalczyk. Dla przedszkolaków odbyła się prezentacja różnorodnych zbiorów bibliotecznych, w tym nawet pisanych alfabetem Braille’a. Uczniowie szkół podstawowych wysłuchali gawędy na temat „Dzieje książki i bibliotek. Od glinianej tabliczki poprzez Bibliotekę Aleksandryjską do Mediateki”. Wielkim przedsięwzięciem było zorganizowanie wycieczki do Mediateki we Wrocławiu. Uczniów szkół średnich zainteresowały warsztaty nt. sposobów wyszukiwania i rozpowszechniania informacji w bibliotekach XXI wieku. W Tygodniu Bibliotek uczestniczyli także słuchacze Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wzięli udział w spotkaniu: „ABC Internetu”. W całym tygodniowym programie udział wzięło 539 osób.

Pozycja placówki w mieście świadczy o tym, że jej oferta jest pozytywnie odbierana przez mieszkańców miasta. Raciborzanie nie kojarzą biblioteki tylko z półkami książek, ale i widzą w niej magazyn innych środków audiowizualnych, a przede wszystkim miejsce spotkań edukacyjnych i centrum upowszechniania kultury.

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here