Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów

W dniach 6-10 czerwca na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów specjalnej szczepionki dla lisów. Akcja ta będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych.

Akcja szczepienia lisów będzie prowadzona przy użyciu samolotów, startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych, średnio 20 dawek szczepionki na 1 km kw.

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych, brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa śląskiego o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą już takiej kostki. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy do roku: wiosną i jesienią, a środki na ten cel pochodzą z rezerwy budżetu państwa i są przekazywane na wniosek Wojewody Śląskiego.

W wyniku prowadzonej do tej pory akcji szczepienia lisów wolno żyjących obserwuje się poważny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt, i tak:
1. w roku 2003 na terenie całego województwa śląskiego zanotowano jeden przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich;
2. w 2004 r. zanotowano 2 przypadki wścieklizny u zwierząt;
3. w 2005 r. nie odnotowano wścieklizny;
4. w 2006 r. stwierdzono 1 przypadek wścieklizny u nietoperza.


Wszelkich dodatkowych informacji w w/w sprawie udzielać będą pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerami telefonów:
32 609 16 14, 32 609 16 15 (tel./fax).

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here