Rok temu zmarł prof. Leszek Kuberski

Mija rok od momentu, gdy na zawsze odszedł od nas prof. Leszek Kuberski.

Prof. Kuberski był wykładowcą w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego. Przez kilka miesięcy prowadził również zajęcia z historii w raciborskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Wspominając dziś Jego pamięć, wspomnę o jeszcze jednym wydarzeniu, które również tego dnia miało miejsce i – podobnie jak śmierć byłego Dyrektora Instytutu Historii – zapisało się w annałach opolskiej Alma Mater.

Na 28 czerwca 2006 roku moja grupa magistrancka miała wyznaczony termin obrony swych prac. Na początku czerwca dowiedzieliśmy się o składzie komisji, która miała zasiadać podczas naszej obrony. W jej skład wchodził m. in. prof. Kuberski. Kilka dni później otrzymaliśmy informację, że profesor – przebywający wówczas w Rzymie – przeszedł zawał serca. Tym samym Jego uczestnictwo w komisji obrony stanęło pod znakiem zapytania. Ostatecznie zdecydowano o odwołaniu prof. L. Kuberskiego ze składu komisji i powołaniu na Jego miejsce prof. Anny Pobóg-Lenartowicz.

- reklama -

Zawał serca naszego wykładowcy był dla mojej grupy niemałym zaskoczeniem. Niemniej jednak nadal spokojnie przygotowywaliśmy się do naszego egzaminu. Byliśmy przekonani, że jeśli nie podczas obrony, to jeszcze nie raz będzie nam dane spotkać na uczelnianym korytarzu prof. Kuberskiego i – co niewykluczone – zamienić z Nim parę słów.

W końcu nadszedł dzień 28 czerwca. Odświętnie ubrana grupa magistrancka prof. Adama Suchońskiego z niecierpliwością oczekiwała rozpoczęcia obrony. Wtem, jak grom z jasnego nieba dotarła do nas wiadomość następującej treści: „Dziś w nocy, w rzymskim szpitalu w wyniku drugiego zawału serca, zmarł prof. Leszek Kuberski„.

Nie mogliśmy w to uwierzyć. Jak? Dlaczego? – pytaliśmy sami siebie. Przecież był taki młody! Wszak przed Nim było jeszcze wiele lat życia, miał plany dalszych badań… Siedząc na korytarzu, trudno nam było ukryć wzruszenie, a ja, mówiąc o tym smutnym wydarzeniu w domu, nie mogłem powstrzymać łez…

Pogrzeb prof. Leszka Kuberskiego odbył się dzień po Jego 50. urodzinach, 14 lipca 2006 roku. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi.

O prof. Kuberskim czytaj także: On natchniony i młody był… Dr hab. prof. UO Leszek kuberski (1956-2006)

/Bartosz Kozina/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here