Muzyka salonowa i „Miraż” na raciborskim rynku

0

Koncerty instrumentalistów z „Kwartetu Bramy Morawskiej”, a wcześniej wokalistek młodzieżowej grupy „Miraż” zakończyły cykl letnich wieczorów muzycznych na raciborskim rynku. Publiczność zgromadzona przy stolikach letnich kawiarenek i ogródków oraz wokół Kolumny Maryjnej wysłuchała w niedzielę walców Johana Straussa, utworów Franciszka Lehara, Luisa Armstronga i Arnolda Ludwika Mendelsona. Gwiazdą wieczoru i gościem orkiestry kameralnej była solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego Grażyna Jędrzejewska. Sopranistka wykonała arie Jadwigi i Elizy z operetek „Dama z portretu” i „My Fair Lady” oraz pieśni węgierskie i hiszpańskie.

„Kwartet Bramy Morawskiej” skupia czterech instrumentalistów kultywujących muzykę salonową końca XIX i początku XX wieku. – Pracujemy od czterech lat. Zespół wypełnia lukę jaka powstała po prawie 30 – letniej działalności Raciborskiej Orkiestry Kameralnej. – mówi jej dyrygent, a także pianista i założyciel „Kwartetu Bramy Morawskiej” Andrzej Rosół, związany także z Teatrem Muzycznym w Gliwicach.Na wiolonczeli grała Wioletta Marecka, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach i uczestniczka Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelistów w Elblągu, kursów mistrzowskich w Łańcucie i Białymstoku. Klarnecistą i saksofonistą w „Kwartecie Bramy..” jest Dariusz Wala, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu. Gościnnie wystąpił Zbigniew Słomian, skrzypek z Rybnika, współpracujący z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, który zastąpił przebywającego na urlopie Klaudiusza Rosoła.

Wakacyjne muzykowanie na rynku to inicjatywa i wspólny wysiłek organizacyjny pracowników Raciborskiego Centrum Kultury oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Przygotowane przez MDK „Lato promocji młodej estrady” zakończył sobotni występ wokalistek młodzieżowej grupy „Miraż” z Klaudią Stabik, Justyną Krupą i Agnieszką Miśków. Koncert prowadziła szefowa zespołu i dyrektorka domu kultury Elżbieta Biskup. Śpiewającym dziewczętom towarzyszyły prezentacje taneczne wychowanków Reginy Bernat oraz skecze Kabaretu N.O.C. z Rybnika.

MarJon

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here