M. Piotrowicz: Polska to zbiorowy obowiązek!

W piątek 5 października w Raciborzu odbyły się uroczystości z okazji 68 rocznicy powołania Podziemnego Państwa Polskiego.

W uroczystościach wzięły udział władze Raciborza i Katowic, lokalni samorządowcy, politycy, delegacje szkół i intytucji, byli żołnierze Armii Krajowej, których, jak mówił prezydent Mirosław Lenk, wielu osiedliło się właśnie tutaj, w Raciborzu.
– Wspólnie strzeżmy granic naszego państwa. Polska to zbiorowy obowiązek! – mówił w swoim wystąpieniu prezes Śląskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Marian Piotrowicz. Od 10 lat uroczystości Dnia Polskiego Państwa Podziemnego obchodzone są w kraju 27 września. Sejm ustalił tę datę aby uczcić walkę, poświęcenie i miłość do Ojczyzny, żołnierzy konspiracyjnych organizacji niepodległosciowych. Ta ważna data ma przypominać powstanie pierwsza konspiracyjnej organizacji walczącej, pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Jej twórcą był generał Michał Karaszewicz – Tokarzewski. W 1940 SZP działało jako Związek Walki Zbrojnej, który w lutym 1942 roku został przemianowany na Armię Krajową. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało fenomen w skali europejskiej, jakim było Polskie Podziemie.

Uroczystości uświetniła musztra paradna w wykonaniu „Podhalańczyków” Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Zielone peleryny, okrągłe kapelusze z orlimi piórami. Historia Straży Granicznej sięga roku 1956 i jest ściśle związana z dziejami Karpackiej Brygady WOP. Funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej pełni od roku 1973. W swej tradycji nawiązuje do sławnej Orkiestry 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala.

zobacz wideo

- reklama -

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here