Turystyka z ekologią.

03.10.2007 r. młodzież Gimnazjum Nr 5 wzięła udział w wycieczce turystyczno – krajoznawczej połączonej z lekcjami edukacji ekologicznej.W programie wycieczki było zwiedzenie pierwszego w Polsce „Centrum Meteorologii i Energii Odnawialnej” (otwartego 27.09.2007r.) na Górze Czantoria w Ustroniu i zapoznanie się z nowoczesnymi urządzeniami do produkcji energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz działaniem nowoczesnej stacji meteo.
Uczniowie mieli okazję poznać zasady działania: turbiny wiatrowej, baterii słonecznych, kolektorów słonecznych i stacji meteo, która zastępuje wszystkie niemalże urządzenia w tradycyjnej stacji meteorologicznej. Taka stacja może być używana prawie wszędzie.
Duże zainteresowanie uczniów wzbudził niewielki przyrząd, w kształcie pałki, do mierzenia natężenia promieni ultrafioletowych.
Zwiedzanie CMiEO odbywało się podczas gęstej mgły.
Była to niezapomniana lekcja geografii, o tym jak zmienna jest pogoda w górach.

Uczniowie zobaczyli także Zbiornik Goczałkowicki – zbiornik retencyjny i źródło wody pitnej dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz aglomeracji rybnickiej.
Podczas spaceru po zaporze podziwiali ptaki i dowiedzieli się, że Zbiornik Goczałkowicki jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków lęgowych i migrujących w południowej Polsce. Zastanawiali się jak to będzie, gdy w Raciborzu też powstanie „mokry” zbiornik retencyjny.

Spacer po parku w Pszczynie w pięknej jesiennej szacie utwierdził nas w przekonaniu, że warto chronić środowisko i krajobraz kulturowy.
Chętni uczniowie uwiecznili piękno przyrody i pałac w Pszczynie na kartkach bloku.
Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas: II a, II b, II c, II d, III b i III c. Młodzieżą opiekowali się: Dariusz Malinowski, Roman Szczasny oraz nauczycielki edukacji ekologicznej: Grażyna Smereka i Róża Szramek (kierownik wycieczki).


Współorganizatorem wycieczki był Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz, który finansował autokar.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here