Spotkanie z Wojciechem Karwackim

15 października w szkole podstawowej w Kuźni Raciborskiej uczniowie spotkali się z Wojciechem Karwackim – dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Wizyta była elementem cyklicznych spotkań pod nazwą „Z książką na walizkach”. Bo oprócz tego, że W. Karwacki jest dyrektorem tej znanej placówki, jest także współautorem książki dla dzieci pt. ” 13. skrytka”.

Spotkanie podzielone było na dwie części, którym towarzyszyła prezentacja multimedialna. Dzieci z najmłodszych klas miały okazję dowiedzieć się, jak daleka jest droga do wydania własnej książki. Nad całym przedsięwzięciem – oprócz autora – pracuje mnóstwo osób. Są to rozmowy z wydawcą, prace redaktorów, ilustratorzy, drukarze itp. Gość powiedział także, że niejednokrotnie książka znajduje swoje odzwierciedlenie w teatralnych przedstawieniach czy filmach fabularnych. Teksty są również inspiracją dla muzyków, np. utwór „Samotny dom” Budki Suflera powstał na podstawie wiersza Johanna Wolfganga Goethego pod tytułem „Król Olch”. Bajkowe postacie są często patronami wielu ulic, np. ul. Kubusia Puchatka w Warszawie czy ul. Skrzatów we Wrocławiu.

Część druga spotkania adresowana była do nieco starszych roczników. Tutaj uczniowie mogli zapoznać się z historią druku. W. Karwacki opowiadał uczniom o początkach pisma jak ryty naskalne czy hieroglify. Zanim wynaleziono druk, księgi przepisywali dobrze płatni skrybowie. Taka sytuacja trwała do połowy XV w., kiedy to Johann Gutenberg wynalazł ruchome czcionki. Od tego czasu zaczęły powstawać manufaktury drukarskie. Dziś wiele się od tamtych czasów zmieniło. Wiele prac wykonuje się już za pomocą komputera, do złożenia wydrukowanej książki używa się coraz nowszych i specjalistycznych maszyn.

Na zakończenie pokazu, uczniowie mogli zadać swemu gościowi kilka pytań. Wśród tych poważnych, typu: „Skąd czerpał pomysły do napisania książki?”, znalazły się i takie: „Lubi Pan czytać książki grube czy chude?”. Odpowiedź na pierwsze pytanie była krótka: „Z życia”, w przypadku drugiego pytania autor odpowiedział: „Objętość książki nie ma dla mnie znaczenia. Najważniejsze, aby była ciekawa”.

/Cancer/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here