Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada

Marsze wojskowe orkiestry dętej Stowarzyszenia "Plania", zaciągnięcie wart honorowych przed pomnikiem Matki Polki przez funkcjonariuszy Śląskiej Straży Granicznej upamiętnią w Raciborzu 89 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości przypadające w niedzielę 11 listopada rozpocznie msza za ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Mickiewicza o godzinie 12.

- reklama -

Około godz.13 przed pomnikiem Matki Polki staną poczty sztandarowe. Zostaną zaciągnięte warty i odegrany hymn państwowy. Ojcowie miasta przemówią do mieszkańców. Miejscowe władze samorządowe i delegacje ze szkół, organizacji, partii, zakładów pracy i instytucji złożą kwiaty. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oddadzą salwy honorowe.

11 listopada jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Ustanowiono je w 1937 roku na cześć wydarzenia, jakim było przekazanie tego dnia w 1918 roku władzy nad wojskiem Józefowi Pilsudskiemu. Ten historyczny moment uznano za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Od tego czasu święto niepodległosci obchodzone było zaledwie dwa razy, do ataku Niemców na Polskę w 1939 r.
Od 1945 r. świętem narodowym był 22 lipca (data podpisania Manifestu PKWN). Wszelkie przejawy niezgody i manifestacje narodowe w dniu 11 listopada tłumione były przez oddziały milicji, Zomo i SB.
Narodowy charakter Świętu Niepodległosci w dniu 11 listopada przywrócił dopiero Sejm IX kadencji (jeszcze w PRL). Ostatecznie wróciło ono do kalendarza państwowego 21 lutego 1989 r. podczas obrad Okrągłego Stołu.
Uroczystości państwowe co roku odbywają się tradycyjnie na placu Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 

/Mar/
 

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here