Biogramy raciborskich grafików

W Almanachu Prowincjonalnym znajdziemy krótkie biogramy grafików z Raciborza i okolic.

Paweł POL Krupa
Urodził się w XX wieku naszej ery w Rybniku, gdzie mieszka i pracuje do dnia dzisiejszego. W roku 2002 ukończył policealne studium administracji i księgowości „Oświata” w Rybniku z tytułem technik organizacji reklamy. Następnie, chcąc doświadczyć bliższego kontaktu ze sztuką w szerokim tego słowa znaczeniu, podjął naukę w Raciborzu. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową przeszedł szybciej niż jedzenie przez ciało człowieka. Oczywiście otrzymał za to dyplom z wynikiem bardo dobrym o specjalności: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Koniec tej przygody nastąpił w 2005. W tymże roku rozpoczął studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Działania artystyczne, jakie podejmuje, są wynikiem przemyśleń nad własnym życiem i czasami po butelce vina. „The end jest na koniec”.

- reklama -

 

 

 

Olga Olakowska
Absolwentka Państwowego Ogniska Plastycznego im. Ludwika Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach, Liceum Zawodowego o profilu krawieckim, PWSZ w Raciborzu na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych; rozpoczęła również naukę na UŚ – kierunek filozofia oraz kontynuuje artystyczne studia magisterskie na UŚ w Cieszynie. W wolnym czasie tworzy, spod jej ręki wychodzą prace graficzne, fotografie oraz stroje, które można oglądać na wystawach grupy ABRAF oraz indywidualnych pokazach: RCK w Raciborzu i Wilnie.

 

Arkadiusz Mitko
Rysownik, grafik, autor ilustracji w czasopismach dla dzieci. Zaczął rysować w wieku czterech lat, z tego okresu pozostało mu zamiłowanie do ulubionego narzędzia, jakim są zwykłe kredki. W wieku lat 24 na studiach zetknął się z grafiką warsztatową i poznał technikę akwaforty, w której znalazło wyraz jego zamiłowanie do małego formatu, najlepiej oddającego drobiazgową naturę autora. Do twórczości własnej podchodzi z rezerwą, przedkładając nad nią dzieła innych artystów, często amatorów lub dzieci. Stąd być może satysfakcja i radość jaką daje mu praca nauczyciela plastyki w rybnickich gimnazjach.

 

 

 

Agnieszka Majszak
Szalona istotka kochająca poezję dostrzegającą “piękno” w ludziach – po prostu romantyczna duszyczka. “…A dusza włada dłonią malarza, sztuka zmienia śmierć w życie dzięki czemu stajemy się nieśmiertelni…”

 

Marek Plewczyński
Urodzony w Raciborzu, mając 5 latek rysował głównie perły PRL-owskiej motoryzacji i architektury. Zawiedziony nagrodą w jednym z konkursów plastycznych dla dzieci, skutecznie zniechęcony przez ówczesną oświatę, zaniechał dalszych starań plastycznych. Odrodzenie nastąpiło, po ukończeniu szkoły średniej, gdy już nie chciał być elektronikiem. Miłość do plastyki została i tak ukończył PWSZ w Raciborzu. Obecnie oczekuje na obronę pracy magisterskiej na UŚ w Cieszynie. Od 12 roku życia łączy komputer i ołówek – tak też realizuje się zawodowo po dziś dzień.

 

 

 

Magdalena Procek
Absolwentka Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach, z którym jest nadal związana. Ukończyła z wyróżnieniem studia w PWSZ w Raciborzu na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych jak również zdobyła tytuł magistra na tym samym kierunku Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Przez rok pracowała jako nauczyciel w gimnazjum Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku. Jej pasja to grafika warsztatowa, w szczególności linoryt. Interesuje się również grafiką użytkową, fotografią, rysunkiem i malarstwem. Jej hobby to także gitara i wycieczki rowerowe.

 

Grzegorz Sienkiewicz
Grafik, typograf komputerowy i instruktor ww. technik. Absolwent PWSZ w Raciborzu i studiów uzupełniających magisterskich na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Zainteresowania to: film polski i zagraniczny, turystyka górska, fotografia reportażowa, typografia komputerowa. Marzeniem jest tylko to, żeby nigdy nie zabrakło czasu dla mojego szczęścia i… „odwiedzin” na wysokości zdecydowanie wyżej od standardu nad poziomem morza.

/Artykuł zaczerpnięty z 6 Almanachu Prowincjonalnego/

Zobacz grafiki ww. autorów część 1 , część 2 w 6 Almanachu Prowincjonalnym.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here