Śpiewająca wystawa w RCK

Do niedzieli w Raciborskim Centrum Kultury przy Chopina hodowcy ze Śląska i Czech prezentują ponad 250 kanarków i ptaków egzotycznych.

Wystawa, zorganizowana przez raciborską sekcję Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych pokazuje 64 kolekcje ptaków, po cztery ptaki w każdej kolekcji.

- reklama -

Ptaki ocenili już (osobno kanarki i oddzielnie ptaki egzotyczne) specjaliści od hodowli i ornitolodzy z Gliwic. Kolekcje nagrodzono pucharami i dyplomami.

 

 

Największa konkurencja panowała w kategorii kanarków żółtych intensywnych, gdzie zwyciężyła kolekcja Tadeusza Brzezioka z Wodzisławia, który przywiózł też najlepszą kolekcję żółtych nieintensywnych. W kategorii czyż czerwony, najwięcej punktów zdobyła kolekcja Waldemara Kecnera z Raciborza. Trzy puchary, jeden w kategorii izabela nieintensywna, drugi izabela intensywna oraz w kategorii brunatne nieintensywne, otrzymał Gerard Kostka z Raciborza. Jego kolega raciborzanin Jan Błach zwyciężył w kategorii czerwonych czarnych nieintensywnych i czerwonych nieintensywnych. Zaś prezes raciborskiej sekcji PZHKiPE Henryk Zganiacz z Pszowa pokazał najlepszą kolekcję glosterów zielonych korona. Kolekcja Henryka Sieromskiego z Opola zwyciężyła w kategorii czerwony czarny intensywny, a Wiesława Mitko z Wodzisławia w kategorii glosterów zielonych consort. Puchar zdobył też Jan Gorol z Rybnika w konkurencji na najlepsze koroniaste niemieckie. Tadeusz Brzeziok z Wodzisławia pokazał najlepszą kolekcję białych recesywnych. Robert Wiśniowski z Rybnika i Jirzi Kamrad z Czech najwyżej zostali ocenieni w kategorii mozaika żółta. Zaś w czerwonych intensywnych celował Kazimierz Durczyński z Siemianowic.

Raciborski klub Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych działa od 1954 r. Podlegają Polskiej Federacji Ornitologicznej. W najlepszych latach klub zrzeszał około siedemdziesięciu hodowców z Raciborza i okolic. Od kilku lat liczba członków waha się w granicach szesnastu. Pochodzą zarówno z Raciborza, Kędzierzyna, jak i Pszowa. Mimo, że tworzą niewielką grupę hodowców,  należą do czołowych wystawców kanarków, zdobywają tytuły na mistrzostwach Polski i Śląska.

 

 

 

Wystawa od piątku cieszy się powodzeniem, odwiedzają ją mieszkańcy Raciborza i powiatu raciborskiego, wodzisławskiego i głubczyckiego.  – Najwięcej zwiedzających spodziewamy się w sobotę i niedzielę. Ludzie przyjdą całymi rodzinami. Dziś była tu młodzież szkolna i przedszkolaki – mówi prezes raciborskiej sekcji PZHKiPE Henryk Zganiacz.

 

W Pszowie od 20 lat hoduje ulubione glostery.

 – Tak jest od dnia, kiedy przypadkowo kupiłem zeberki. Hodowałem je w mieszkaniu. Żona krzyczała, że robię maras w chałupie. Teraz trzymam 30 par glosterów. Latem umieszczam je w altanie, a na zimę zabieram do mieszkania. Sąsiedzi początkowo patrzyli na mnie  zdziwieni ale teraz sami hodują ptaki – z uśmiechem dodaje prezes raciborskiej PZHKiPE.

 

/MarJon/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here