VIII Biesiada Śląska Szkół Specjalnych „Bajtel Gala” już za nami

W czwartek, 22 listopada, w Raciborskim Centrum Kultury odbyła się już po raz ósmy „Bajtel Gala”, która, podobnie jak ubiegłe, była wielkim wydarzeniem widowiskowym.
Tegoroczna edycja, rozgrywająca się pod hasłem „Bery, bojki i inksze cudy na imieniny Ciotki Trudy”, przedstawiała przyjęcie solenizantki według śląskiego zwyczaju. Rozpoczęła się od przybycia pierwszych gości, kiedy ciocia Truda leżała jeszcze w łóżku. Toteż jedną z pierwszych scen, którą zobaczyła zgromadzona publiczność, było budzenie głównej bohaterki. Mimo, iż pierwsi goście zastali ją w piżamie, bardzo szybko odnalazła się w roli solenizantki. Zaczęła przyjmować kolejnych gości, którzy przybywali z serdecznymi życzeniami i przeróżnymi prezentami. Było ich bardzo wielu, mówiąc za ciocią Trudą „przyszła cało familija”. Przybyli między innymi: brat solenizantki – górnik z Rybnika, brat rechtor, kuzyn Helmut – rolnik z opolszczyzny, Janusz z rodziną, ciotka i ujec z Gogolina, górale z Beskidu. Nie zabrakło też kuzyna Janka Kozieł z wnukami, który przyjechał na urodziny specjalnie z Ameryki. Przychodzący goście tańczyli, śpiewali, opowiadali historyjki, aby ten szczególny dzień dla jubilatki był wyjątkowy. Zaśpiewano jej np. „Głęboką studzienkę”, „Zaśpiewali górale”, Poszła Karolinka”. Zatańczono Krakowiaka, a nawet zaprezentowano tańce w rytmie muzyki hip-hop, country. Zaś opowiedziano, czy to o tym, co tam w familiji słychać, czy o tym co się w świecie dzieje. Ciotka natomiast przybywających gości kołoczem i tortom częstowała. VIII edycja „Bajtel Gali” upłynęła w bardzo radosnej atmosferze. Było wiele śmiechu, tańców i śpiewów również po stronie publiczności.


Uroczystość została zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu. Wzięło w niej udział około 200 artystów. Byli to uczniowie z ZSS Racibórz, Przedszkola nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu, SOSW Rybnik, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, ZSS nr 2 w Mikołowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Raciborzu, Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Krzyżanowicach, SOSW Wodzisław, ZSS Czerwionka – Leszczyny, SOSW Rudy. Nie zabrakło również dzieciaków z zaprzyjaźnionej szkoły czeskiej – Szkoła Specjalna w Welkich Heralticach. Z wymienionych placówek na scenie byli obecni również niektórzy opiekunowie, którzy włożyli ogromny trud w tak wspaniałe przygotowanie swoich wychowanków. Bez ich pracy, jak i bez sponsorów to wspaniałe widowisko, przynoszące dzieciom wiele radości z pewnością by się nie odbyło.


Na imprezie nie zabrakło przedstawicieli władz powiatu raciborskiego. Był obecny między innymi starosta – Adam Hajduk, który słowami: „VIII Bajtel Galę uważam za otwartą” – rozpoczął uroczystość. Zanim tego dokonał, podkreślił jak ważną i piękną jest ona inicjatywą.


Głównym przesłaniem niniejszej uroczystości, jak podkreślają organizatorzy jest propagowanie folkloru śląskiego, aby zajmował należne mu miejsce w naszej śląskiej kulturze. Co więcej – uświadamianie dzieciom ich korzeni, aby wiedziały, co to znaczy być Ślązakiem. Istotne jest również, żeby przygotowywana co roku „Bajtel Gala” przynosiła wiele radości dzieciom, zarówno tym na scenie, jak i tym po stronie publiczności, bo to one w tym przedsięwzięciu kulturalnym są niepodważalnie najważniejsze. Toteż impreza nie ma charakteru konkursu. Organizowana jest w myśl zasady „co kto może, to pokoże”!

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here