Otwórzcie drzwi kolędnikom z Tetraedru

– Przyszliśmy tu po kolędzie. Niech wam za przykre nie będzie. A czy będzie, czy nie będzie,  kolędować się tu będzie! Śpiewali w RCK młodzi aktorzy z teatru obrzędowego  „Sudarynia”.

Teatr tworzą członkowie znanej, od 15 lat grupy teatralnej „Tetraedr” Grażyny Tabor. „Sudarynia” jest teatrem obrzędowym. – Uprawiamy rodzaj akcji obrzędowych, czerpiąc inspirację z folkloru. Ważną rolę odgrywają pieśni, które zbieramy sami albo korzystamy z kontaktów z zaprzyjaźnionymi etnomuzykologami, jak Jacek Hałas z kapeli „Brodów” czy Witek Kozłowski ze stowarzyszenia „Ovo" – mówi Grażyna Tabor, kierowniczka „Tetraedru”, matki „Sudaryni”. 

- reklama -

20 grudnia w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury młodzi aktorzy w spektaklu „Kolędnicy” poprzebierani  byli w kostiumy diabła, anioła, gospodyni czy króla Heroda i śmierci. Obok wykonanych pieśni mazowieckich, z Polesia zaśpiewali też kawałki ukraińskie, bałkańskie i żydowskie.

 

 

Członkowie obrzędowego teatru, którego nazwa oznacza w tradycji ukraińskiej panią domu – sudarynię, są uczniami raciborskich szkół. – Niedawno podpisaliśmy wstępną umowę współpracy z teatrem "Gardzienice". Dzięki niej będziemy mogli uczestniczyć we wspólnie organizowanych warsztatach, które mają szansę zaowocować cenną wymianą doświadczeń – mówi Anna  Jegerska, która nawiązała kontakt z „Gardzienicami”, a od niedawna kieruje teatrem „Sudarynia”. 

 "Tetraedr" i "Sudarynia" chcą kultywować tradycje kolędowania. Dlatego po spektaklach na deskach RCK oraz występie na raciborskim rynku "Kolędnicy" już drugiego dnia świąt powędrują pod raciborskie domy i blokowiska! Jak usłyszycie śpiewy ludowe pod oknami, oznaczać będzie, że młodzi aktorzy przyszli po kolędzie! Będą się różnić od innych kolędników starannie dobranym ludowym strojem i profesjonalnym wykonaniem kolęd i pastorałek.

– Chcemy ocalić stary zwyczaj, bo kolędowanie zostało strywializowane, sprowadzone do żądań pieniędzy. Dlatego musimy  podtrzymać zanikający zwyczaj ludowej zabawy w teatr, który pamiętamy z dzieciństwa czy opisu naszych rodziców – dodają rozmówczynie.

/MarJon/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here