Współpraca partnerska: Racibórz- Chotěboř

Gimnazjum nr 5 w Raciborzu nawiązało współpracę z partnerskim Gymnasium z Chotěbořa w środkowych Czechach.W dniach 13-16 grudnia w murach raciborskiego gimnazjum przebywała grupa dziesięciu uczniów wraz z opiekunem Marcelą Chalupovą. Była to pierwsza wizyta tej grupy młodzieży w Raciborzu jak również i w Polsce.
W marcu b.r. obydwie placówki rozpoczęły przygotowania do nawiązania ścisłej współpracy. Wówczas do Czech pojechała grupa uczniów z G5. Wspólnie wykonano pierwszy projekt międzynarodowy i przygotowano zakres partnerskich działań.


Podczas pobytu gości w Raciborzu gimnazjaliści wraz z opiekunami A. Dąbkowską i J. Nowak przygotowali bogaty plan, by pokazać gościom wszystko, co warte uznania. Już w pierwszym dniu wizyty w Raciborzu młodzież uczestniczyła w spektaklu „Czarnego teatru” (E.Preisner) oraz wykonywała stroiki i ozdoby świąteczne dzięki pomocy ze strony Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego nr 1 (dawnego Studium Medycznego), pod okiem E.Grzeszek i B. Łukoszek. Drugiego dnia wymiany uczniowskiej młodzież wybrała się do Urzędu Miasta na spotkanie z wiceprezydent Ludmiłą Nowacką oraz naczelnikiem wydziału oświaty Markiem Kurpisem. Następnie wyruszyła do Tarnowskich Gór zwiedzać zabytkową sztolnię „Czarnego Pstrąga” oraz korzystać z parku wodnego. Wieczorem młodzież zorganizowała zajęcia na kręgielni. W sobotę uczniowie udali się na całodniową wycieczkę po Krakowie, poznając historię i cenne zabytki naszego dziedzictwa narodowego. Kraków przywitał wszystkich piękną i uroczą atmosferą adwentową, co uprzyjemniło zwiedzanie miasta.
W kolejny dzień został poświęcony na dokładne zwiedzanie naszego miasta. Po najważniejszych zakątkach Raciborza gości oprowadził dyrektor G5 D. Malinowski. Nauczyciel historii omówił dzieje naszego regionu i miasta oraz przybliżył życie i dokonania znanych i sławnych ludzi mających wpływ na historię Polski i Czech.

Pobyt gości był też okazją do roboczego spotkania nauczycieli, na którym wypracowano zadania do wspólnej realizacji i zaplanowano wymianę młodzieży na wrzesień 2008r w Chotěbořu, na którą uczniowie z niecierpliwością czekają.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here