„Zima zdrowo na sportowo”

0

Hasło to przez dwa tygodnie towarzyszyło Nieobozowej Akcji Zimowej 2008, której organizatorem była Komenda Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka w Kuźni Raciborskiej.

Choć ferie w naszym regionie obyły się tym razem bez śniegu, to i tak osoby, biorące czynny udział w akcji nie narzekały na brak atrakcji. Dominującym elementem spędzania ferii zimowych były autokarowe wyjazdy na basen do Orzepowic koło Rybnika. W pierwszym tygodniu z basenu korzystali uczniowie szkoły podstawowej, w drugim – młodzież gimnazjalna i licealna. W sumie, do Orzepowic udawano się aż dziesięć razy. W drodze powrotnej na początku każdego tygodnia, uczestnicy wycieczki zatrzymywali się w Rudach w celu zwiedzenia znajdującego się tam Sanktuarium Maryjnego.

- reklama -

 

Z innych imprez kulturalnych można wyróżnić konkurs plastyczny pod nazwą "Moje miasto w zimowej szacie", a także gry i pląsy. Na duże wyróżnienie zasługuje także trzydniowy biwak zorganizowany pomiędzy 11 a 13 stycznia w Pietraszynie. Udział w nim wzięło 7 zuchów i 7 harcerzy z 4. Drużyny Wielopoziomowej "Zdobywcy", działającej w tej nadgranicznej miejscowości oraz ich rodzice. Organizatorami imprezy były: dh. pwd. Barbara Kowal oraz dh. Katarzyna Kowal.

 

Wiodącym tematem biwaku były zajęcia pod nazwą "Azja-kontynent-tradycje". Ich celem natomiast – budzenie zainteresowania i ciekawości zuchów i harcerzy dorobkiem i kulturą krajów azjatyckich, praca nad sobą – ćwiczenie siły woli, wytrwałości i charakteru. Ponadto, druhna Basia omówiła wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz zasady korzystania z kuchni oraz urządzeń się w niej znajdujących.

11 stycznia biwakowicze zorganizowali ognisko, na które zaprosili nauczyciela sztuk walk wschodnich – Mariusza Winikajtisa. Gość zademonstrował uczestnikom imprezy trening, po którym udzielił szeregu odpowiedzi na liczne pytania.

Nazajutrz odbyły się zajęcia, podczas których na globusach i różnego rodzaju mapach zapoznawano się z kontynentem azjatyckim i państwami znajdującymi się w tej części ziemskiego globu. Podczas majsterki, zuchy i harcerze odwzorowywali pismo chińskie, uczyli się sztuki składnia papieru zwanej origiami, a także malowali i rysowali. Prócz tego, odbywały się gry i zabawy świetlicowe, a wieczorem zabawa przy muzyce.

 

W niedzielę wszyscy udali się do kościoła, po mszy natomiast zaangażowano się w prace na rzecz przedszkola. Harcerze zorganizowali również zabawy indywidualne i w grupach. Uczestnicy biwaku spędzili dni pełne przygód.

A jak Nieobozową Akcję Zimową oceniają jej organizatorzy? – Tegoroczną akcję uważam za bardzo udaną. Odbyło się 10 imprez sportowych, w których wzięło udział 439 dzieci i 12 kadr, miał miejsce jeden biwak z udziałem 14 dzieci i dwóch kadr oraz dwa zajęcia kulturalne, w których wzięło udział 20 dzieci i dwie kadry. W takiej formie Nieobozowe Akcje będziemy z pewnością prowadzić w przyszłości – mówi hm. Krystyna Kubiczak.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here