I Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

0

Gimnazjum nr 5 zaprosiło 17 szkół z powiatu raciborskiego na wspólne kolędowanie.

- reklama -

W ostatni dzień stycznia w auli Gimnazjum nr 5 rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu uczestników I Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Zachwycały wykonania najstarszych pieśni, np. „Anioł pasterzom mówił” i aranżacje współczesnych pastorałek.

 

 

Muzyczne spotkanie w G 5 nie ma charakteru zawodów czy konkursu. Wpisane jest w ramy festiwalu i chociaż jurorzy: Ewa Wałach przedstawiciel szkoły muzycznej, Marzena Pawlisz z Rady Rodziców G5 i ks. Andrzej Mazurek z parafii NSPJ wyłonili laureatów, to jednak najważniejszym przesłaniem tego muzykowania jest kultywowanie tradycji kolędowania i wspólne przeżywanie – mówi dyrektor Gimnazjum nr 5 Dariusz Malinowski. Otwierająca festiwal wiceprezydent Ludmiła Nowacka zwróciła uwagę na zaangażowanie środowiska lokalnego w życie placówki: To budujące, że szkoła współpracuje ze środowiskiem: kościołem, szkołą muzyczną i rodzicami.

Z inicjatywy zadowolony był też patronujący imprezie starosta raciborski Adam Hajduk, który wyraził nadzieję, że festiwal zainicjowany w tym roku stanie się cyklicznym dorocznym wydarzeniem łączącym szkoły powiatu.

 

W festiwalu udział wzięło blisko dwustu wykonawców – podkreśla jego organizatorka Danuta Domin. Usłyszeliśmy 23 podmioty wykonujące najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Prezentacje odbyły się w formie występów solowych i duetów, miło było nam gościć zespoły wokalne i chóry.

Jury, oceniając intonację, emisję głosu i ogólny wyraz artystyczny, przyznało wyróżnienia:

Karolinie Podsiadło, Mateuszowi Stawinodze i Tomaszowi Dudkowi, zespołowi wokalnemu „Piętnastki” z SP15, zespołowi fletowemu z ZSP nr1, zespołowi fletowemu i chórowi szkolnemu z zespołu szkół w Pietrowicach, Dominice Sławik z zespołu szkół w Krzanowicach, Alinie Jałowieckiej i Patrycji Cieślik z G5, Łukaszowi Przybyle z ZSO w Grzegorzowicach, Justynie Okrent z ZSO w Krzyżanowicach, zespołowi wokalnemu z G2, Karmen Walden z zespołu szkół w Krzanowicach, Beacie Kyrcz z G5 oraz zespołowi wokalnemu „THE STAR SISTERS” z Tworkowa. Nagrody i upominki wręczał prezes Zarządu Okręgu Raciborskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Piotr Libera oraz prezes Zarządu Oddziału ZNP Grażyna Żółkiewicz.

 

Festiwal to wydarzenie w życiu szkoły; przygotowywali się do niego nie tylko uczestnicy programu, ale i inni uczniowie. Samorząd uczniowski zaprosił gości do zwiedzania placówki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się: nowo otwarte centrum multimedialne w bibliotece szkolnej oraz jedyny w Raciborzu czarny teatr. Aktorzy TEATRU ŚWIATŁA I CIENIA wprowadzili widzów w świat iluzji przy pomocy prostych rekwizytów scenicznych, wykonanych z białego tworzywa, wydobytych z czarnego tła przez refleksy świetlne.

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here