Czesław Niemen w swojej piosence „Dziwny jest ten świat” śpiewał – Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek.
Dziwny ten świat, świat ludzkich spraw, czasem aż wstyd przyznać się. A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Nie! Nie! Nie! Przyszedł już czas, najwyższy czas, nienawiść zniszczyć w sobie…
Niewątpliwie w swoim sztandarowym tekście wyraził wiarę w drugiego człowieka, dzięki któremu świat może stawać się lepszy. Przyznaje wprost – ludzi dobrej woli jest więcej. To właśnie dzięki nim – mówiąc słowami piosenki – świat nie zginie. Rok 2008 niebawem przejdzie do lamusa. Zanim na dobre rozpoczniemy rok 2009, warto spojrzeć do tyłu i spróbować uchwycić to, co wydaje się nam ważne, aby tak po prostu nie zapomnieć.
Wiara w człowieka to z pewnością główne hasło wszystkich konkursów mających na celu wyłonienie wzorców godnych naśladowania. Z lokalnych przedsięwzięć można wymienić Pantofelka, wyróżnienia dla animatorów kultury, przyznawanie tytułu Wolontariusz Roku, czy też plebiscyt 9 Twarzy na 9 Wieków. Są to konkursy, dzięki którym zostają wyłonione osoby mogące służyć przykładem. Jest to także – przyznają często organizatorzy – forma podziękowania im za to, że robią coś więcej, że potrafią robić coś dla innych.
Słowa Matki Teresy z Kalkuty przyświecające konkursowi Pantofelek: – Są ludzie spragnieni choćby ludzkiego głosu. To właśnie Ci, których musimy rozpoznawać, niewątpliwie oddają ducha również pozostałych konkursów. Dostrzeżenie czyjejś wielkości nie zawsze jest łatwe. Często zwyczajnie przechodzi się obok „niej”, natomiast kandydatów do wyróżnień w większości konkursów może zgłosić każdy. Warto zauważyć, że każdy konkurs to wręcz apel o zgłaszanie osób zasługujących na wyróżnienie. Całkiem niedawno rozpoczęła się akcja przyjmowania zgłoszeń do konkursu Pantofelek 2008. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca stycznia. Organizatorki – Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego mówią – poszukujemy lokalnych autorytetów, które swoją postawą czynią świat lepszym, osiągają wytyczone cele, respektując prawa innych. To czy ich znajdą, czy dotrą ze słowem uznania do odpowiednich osób zależy również od nas. – Człowiek musi mieć pasje, które wzbogacają człowieka. Wasze pasje służą też innym – mówił prezydent Mirosław Lenk na uroczystości z okazji Dnia Wolontariatu. To dostrzeganie pasji u innych ludzi, a co za tym idzie wyróżnianie ich i stawianie za wzór do naśladowania to z pewnością dążenie do lepszego świata, w którym „człowiek nie gardzi człowiekiem”. Świata potrafiącego na chwilę zwolnić i dostrzec tych, dzięki którym życie innych staje się często bardziej znośne.
Czasem szczególnym w Polsce jest dzień finału WOŚP, kiedy to większość Polaków przyłącza się do akcji zbierania pieniędzy na szczytne cele. W akcie solidarności przylepia czerwone serduszka z napisem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 11 stycznia odbędzie się już XVII finał WOŚP. Podobnie – jak w latach poprzednich – będzie to dzień, w którym obojętność ludzi wobec siebie będzie znacznie mniejsza niż w pozostałe dni w roku, w którym z pewnością łatwiej uwierzyć, że ludzi dobrej woli jest więcej…
Wyróżnieni w roku 2008:
– Pantofelek trafił do siostry Antonii (Zofia Gruntowska) z Klasztoru Annuntiata, wśród nominowanych do nagrody byli również Piotr Klima, Józef Krasek, Aleksandra Orłowska, Stanisław Gamrot;
– w trakcie Dnia Animatora Kultury wyróżnienia wręczono siedmiu animatorom Marii Wojtczak, Aleksandrze Orłowskiej, Ludmile Paluch, Irenie Hlubek, Pawłowi Newerla, Marcelemu Reszka i Leszkowi Szczasnemu;
– tytuł Wolontariusza Roku 2008 przyznano Jerzemu Wiśniewskiemu za działalność w dziedzinie pomocy społecznej, Beacie Łodziak za działalność w dziedzinie ochrony zdrowia, Piotrowi Krużołek za działalność w dziedzinie sportu, Marii Kesler za działalność w dziedzinie kultury;
– natomiast w plebiscycie 9 Twarzy na 9 Wieków ogłoszonym przez redakcję portalu raciborz.com.pl oraz Gazety – Informator Raciborski z okazji 900 lecia Raciborza w poszczególnych kategoriach laureatami zostali: polityka – Piotr Klima, gospodarka -Alfred Malcharczyk, sport – Ryszard Wolny, kultura – Andrzej Rosół, rozrywka – Dawid Wacławczyk, edukacja – Janusz Nowak, zdrowie – siostra Estera Banik, religia – ks. Stefan Pieczka, historia – Benedykt Motyka.
/KJ/
dlaczego ten szkolny tekst, by nie powiedzieć grafomański, publikuje oficjalne wydawnictwo?
brak mi słów, a redakcji – zdaje się – tematów!
Portal – mimo swoich lat – nadal tkwi w fazie nauki. Klasówki i inne sztubackie teksty są wobes tecgo jak najbardziej na miejscu.
w grudniu 1981 roku te słowa,dawały nadzieję, w grudniu 2008- są przypomnieniem.