Raciborski Informator Miejski: Z Czechami po środki z EWT

0

Projekt drogowy miasta dotyczy modernizacji ulicy Opawskiej będącej odcinkiem wylotowym o dł. 895 m w kierunku przejścia granicznego Pietraszyn – Sudice.

Plany projektów drogowych po obu stronach granicy oraz wspólne wystąpienia o środki pomocowe w ramach ogłoszonego naboru do Programu Współpracy Transgranicznej (EWT) były tematem spotkania prezydenta Mirosława Lenka z Ivo Murasem dyrektorem wydziału transportu i komunikacji w urzędzie marszałkowskim w czeskiej Ostrawie.

- reklama -

 

Projekt drogowy Miasta Racibórz dotyczy modernizacji drogi miejskiej w ulicy Opawskiej będącej odcinkiem wylotowym o dł. 895 m w kierunku przejścia granicznego Pietraszyn – Sudice. Na realizację tej inwestycji Miasto chce pozyskać środki z Programu Współpracy Transgranicznej. Jednym z rygorystycznych wymogów programu EWT jest udowodnienie efektu transgranicznego. Dlatego też do realizacji zaplanowanej inwestycji potrzebny jest partner czeski, który zrealizuje podobną inwestycję na swoim terenie. Podczas wspomnianego spotkania zwrócono uwagę na odcinek drogi nr 467 Kobeŕice – Kravaŕe, który idealnie wpisywałby się w połączenie drogowe z Raciborza do Krawara. Wspólny projekt nosiłby nazwę: “Modernizacja ciągu drogowego ul. Opawskiej na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul. Ocickiej w Raciborzu oraz drogi nr 467 Kobeŕice – Kravaŕe po stronie czeskiej, celem wzmocnienia transgranicznych powiązań komunikacyjnych pogranicza raciborsko – opawskiego”.

 

Wartość polskiej części projektu po stronie Raciborza to kwota 3,5 mln zł. – Od partnera czeskiego oczekiwalibyśmy podpisania umowy partnerskiej oraz zabezpieczenia co najmniej 1% finansowania zadania po stronie czeskiej, czyli wydatkowania na drogę Kobeŕice – Kravaŕe min 500 000,00 Koron, tłumaczy Mirosław Lenk. O powodzeniu realizacji wspólnego przedsięwzięcia zadecydować musi czeski Urząd Marszałkowski.

W spotkaniu wziął również udział Adam Hajduk Starosta Raciborski, który zaprezentował inwestycje drogowe powiatu raciborskiego.

 

/Artykuł zaczerpnięto z Raciborskiego Informatora Miejskiego nr 3/2008/

Zobacz cały numer – pobierz Raciborski Informator Miejski nr 3.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here