Nowe zasady wydawania prawa jazdy

  0

  W ministerstwie infrastruktury dobiegają końca prace nad nowymi zasadami wydawania prawa jazdy. Obecne prawa jazdy są bezterminowe. Do tej pory, aby dostać bezterminowe prawo jazdy kat. B trzeba było mieć ukończone 18 lat, zakończony egzaminem kurs w ośrodku szkolenia kierowców i pozytywne badania lekarskie. Jednak z myślą o starszych kierowcach przygotowywane są zmiany uzasadniane tym, że z wiekiem pogarsza się stan zdrowia, głównie wzrok, co może być przyczyną wypadków.

  Jednak statystyki policyjne wykazują, że to nie starsi kierowcy są w większości sprawcami wypadków, a kierowcy w wieku 25. a 39. rokiem życia.

  - reklama -

  W projekcie zakłada się m.in., że od stycznia 2009 roku prawo jazdy będzie ważne tylko przez 15 lat. Po tym czasie kierujący pojazdami będą musieli będą musieli poddać się badaniom medycznym i zdać testy psychologiczne. Każdy będzie musiał także zapłacić za nowy dokument, dzisiaj kosztuje on 80 zł. Natomiast kierowcy zawodowi, kierujący autobusami czy samochodami ciężarowymi będą poddawani takim badaniom co 5 lat.

  Przygotowywany projekt ma niedługo trafić pod obrady Sejmu, tak by nowi kierowcy otrzymali prawa jazdy na nowych drukach opracowanych wg jednolitego wzoru identycznego dla całej UE. Docelowo takim dokumentem będzie się musiał legitymować każdy kierowca, tak, że nikt cyklicznych badań nie uniknie. Zgodnie z informacją z resortu wymiana dokumentów będzie następowała stopniowo do 2033 roku.

  /wgg/

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here