Badania przesiewowe sześciolatków

0

Badania wzroku, słuchu i mowy dzieci w wieku przedszkolnym przeprowadzane są na zlecenie raciborskiego magistratu. Ich celem jest odpowiednie przygotowanie najmłodszych do startu szkolnego.

Badania prowadzone były już w ubiegłym roku. Korzystały z nich sześciolatki, u których wychowawca lub rodzice zauważyli dysfunkcje narządów mowy, słuchu lub wzroku. W każdym przypadku problem zgłaszany był dyrektorowi placówki. Dzieci kierowano na specjalistyczne badanie do Szkoły Podstawowej nr 1.

- reklama -

 

Badania te mają na celu wczesne wykrycie niektórych wrodzonych wad rozwojowych dziecka. Umożliwiają wykrycie chorób, które nie dają charakterystycznych objawów klinicznych (lub objawy pojawiają się zbyt późno aby podjąć skuteczne leczenie), a nie leczone prowadzą do zaburzeń rozwoju dziecka. Badania wzroku, słuchu i mowy dzieci w wieku przedszkolnym przeprowadzane są na zlecenie raciborskiego magistratu. Ich celem jest odpowiednie przygotowanie najmłodszych do startu szkolnego.

 

– Chcemy rozszerzyć oraz powtórzyć badania. Mamy sygnały, że prawie 20% dzieci wymaga powtórnego przebadania. Dlatego zapraszam rodziców do zgłaszania się do dyrektorów przedszkoli z prośbą o wykonanie badania lub jego powtórzenie. Program finansowany jest przez Urząd Miasta. Koszt badania dziecka to 32 zł, – informuje Ludmiła Nowacka wiceprezydent Raciborza.

 

Specjalistyczne badanie trwa ponad godzinę. Zdaniem specjalistów tylko na problemy ze słuchem cierpi około 17% dzieci. Często jednak zaburzenia wykrywane są zbyt późno, z tego powodu najmłodsi pozbawiani są szansy na podjęcie skutecznego leczenia.

 

/Artykuł zaczerpnięto z Raciborskiego Informatora Miejskiego nr 4/2008/

Zobacz cały numer – pobierz Raciborski Informator Miejski nr 4 .

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here