Współpraca z Wrexham kwitnie

0

Od 9 do 15 marca grupa dyrektorów i pedagogów szkół oraz placówek kulturalnych z Raciborza, uczestniczyła w wizycie partnerskiej w hrabstwie Wrexham.

Materiał opublikowany na zlecenie starostwa.

- reklama -

 

Hrabstwie, które od czterech lat jest oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję wizytowania szkół podstawowych i ośrodków kultury tego rejonu. Goszczono w sześciu placówkach, gdzie przyglądano się tamtejszemu systemowi edukacji, metodyce nauczania, organizacji opieki i wychowania w szkole.

 

Jej uczestnikami byli: dyrektor Młodzieżowego domu Kultury Elżbieta Biskup, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu Beata Stępień, dyrektor ZSP1 w Markowicach Daniel Siedlok oraz pedagodzy wymienionych placówek: Luiza Śpiewak, Adam Szramowski, Piotr Pisarczyk, Katarzyna Gruchel i Ewa Jurek.

 

Wyjazd, w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu "Uczenie się przez całe życie", przyniósł nadspodziewanie dobre efekty. Celem było nawiązanie kontaktów z placówkami oświatowymi Wrexham i wymiana doświadczeń na gruncie edukacji i kultury. Niezwykle ciekawa była wymiana doświadczeń z zakresu wczesnej edukacji, gdyż w Wielkiej Brytanii obowiązek szkolny rozpoczyna się od trzeciego roku życia.

 

W każdej z wizytowanych placówek pedagodzy byli przyjmowani ciepło i życzliwie, podkreślano znaczenie tej wizyty dla Hrabstwa Wrexham i szeroko rozwijająca się współpracę. W tym rejonie przebywa bardzo liczna grupa Polaków. Wielu z nich jest zatrudnionych w szkołach Wrexham w charakterze nauczycieli, gdzie wspierają polskie dzieci w pokonywaniu trudności w nowej szkole. W ramach wizyty goszczono również w siedzibie tamtejszego starostwa, gdzie główny organizator wizyty i inspektor oświaty Nicholas Williams oraz Mayor Wrexham Joan Lowe wręczyli uczestnikom Certyfikaty i podziękowania za owocne spotkania z dyrektorami wizytowanych placówek. Podczas wizyty ustalono współpracę pomiędzy szkołami: SP1 w Raciborzu i Victoria Junior School oraz ZSP1 i St. Mary’s Junior School.

 

Od 5 do 8 czerwca Starostwo będzie gościć chór z Wrexham prowadzony przez Jane Guy, jako uczestników Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Ekologicznej organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miasta i MDK w Raciborzu. Również w czerwcu zaproszono inspektora oświaty i edukatora Nicka Williamsa, który poprowadzi trening szkoleniowy dla dyrektorów szkół podstawowych oraz studentów PWSZ w Raciborzu. Nawiązano kontakt i przeprowadzono wstępne uzgodnienia z Kolegium Pedagogicznym w Wrexham, skąd pozyskiwani będą native-speakerzy do Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu.

 

/Starostwo Powiatowe/

 

Redakcja zastrzega sobie możliwość moderowania komentarzy pod tym artykułem. Komentarze o obraźliwej /i/lub niemerytorycznej treści będą usuwane.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here